Hlavní navigace

Mateřská a DPP - daňové přiznání a odvody?

  • (neregistrovaný)

    21. 3. 2011 20:41

    Zdravím,

    jsem OSVČ. Manželka je na mateřské. Nemá žádné jiné příjmy než od státu (měsíční mateřská v délce trvání 36 měsíců).

    Manželka mi zpracovává různé dokumenty, evidence doprav apod...  V roce 2010 jsem ji na dohodu o provedení práce vyplatil ve 3 měsících po 10tis hrubého, mám podepsané prohlášení poplatníka na tyto 3 měsíce. Zálohová daň tak nebyla odvedena (sleva větší než samotná daň).

    Dotazy:
    Musí manželka podat kvůli těmto příjmům daň.přiznání????? A nebrání pak tedy nic tomu, že si já ve svém DP uplatňuji slevu na dani na maželku? Můžu i přes její příjem 30tis na DPP?

    A poslední otázka: může si vůbec přivydělat takový příjem? Myslím tím jak celkovou výši, tak její měsíční část? Tj., zda může 30tis (aby se ji nekrátila mateřská) a případně zda může ve 3 měsících po 10 tis. Někdo mi říkal, že na mateřské může měsíčně max. do 4 tis..., což bych měl chybu.

    Moc díky za odpověď, pěkný den všem... ;)

    • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 21. 3. 2011 22:29

      Rop

      No já začnu ještě před vašimi dotazy ... takovou malou faktickou poznámkou ... a ta zní "Manželku nemůžete zaměstnat ... zákony to nedovolují."

      No a to znamená, že celé to je jeden velký průšvih a maskovat se to bude sakra blbě.

    • 22. 3. 2011 7:45

      redvirago (neregistrovaný)

       :( tak to je pěkný... to jsem netušil... Ale neznalost neomlouvá, to známe...

      A teoreticky: kdyžby to nebyla manželka ALE KDOKOLI na mateřské? Pak mě zajímají samozřejmě ty odpovědi s DP, daněma apod...

      Moc děkuju..

    • 22. 3. 2011 12:02

      Rop

      1. nemusí podat přiznání - zákon to nevyžaduje

      2. vy si ji odečíst můžete

      3. příjem u mateřské pokud vím není omezen (ale v tomto směru zase takový znalec nejsem - těhotný jsem už cca 8 let, ale zatím jsem neporodil  :P )

    • 22. 3. 2011 12:42

      redvirago (neregistrovaný)

       :D   Díky....

      Tak to jsme těhotný dva....  ;D

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).