Hlavní navigace

Opravdu nikdo neporadí? Slovák a slevy

  • (neregistrovaný) 90.177.114.---

    26. 9. 2008 11:48

    Dobrý den,

    přijali jsme Slováka s trvalým pobytem v SR, je ženatý, 2 děti. Je to tak,
    že:

    1. podepíše prohlášení, budu mu uplatňovat základní slevu na poplatníka
    - stejné jako u Čecha
    2. slevu na děti mu nemohu uplatnit? Ale nevím, z jakého § to vyplývá,
    popř. jestli to tak je.
    3. roční vyúčtování bych mu mohla udělat, jen pokud by neuplatňoval
    děti, nebo je to složitější? Uvažuji, že má příjmy jen v ČR.

    Předem děkuji za rady a názory. J.P.




    ---

    • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 26. 9. 2008 12:12

      Vladík (neregistrovaný) 212.20.71.---

      Re: Opravdu nikdo neporadí? Slovák a sle
      >
      >Dobrý den,
      >
      >přijali jsme Slováka s trvalým pobytem v SR, je
      >ženatý, 2 děti. Je to tak,
      >že:
      >
      >1. podepíše prohlášení, budu mu uplatňovat základní
      >slevu na poplatníka
      >- stejné jako u Čecha
      >2. slevu na děti mu nemohu uplatnit? Ale nevím, z
      >jakého § to vyplývá,
      >popř. jestli to tak je.
      >3. roční vyúčtování bych mu mohla udělat, jen pokud by
      >neuplatňoval
      >děti, nebo je to složitější? Uvažuji, že má příjmy jen
      >v ČR.
      >
      >Předem děkuji za rady a názory. J.P.
      Pokud bude pracovat v ČR déle než 183 dní v roce, stává se zde daňovým rezidentem, a chováte se k němu jako k českému zaměstnanci.
      >
      >
      >
      >
      >---

    • 26. 9. 2008 13:28

      Lída (neregistrovaný) 83.208.155.---

      Re: Opravdu nikdo neporadí? Slovák a sle
      >>
      >>Dobrý den,
      >>
      >>přijali jsme Slováka s trvalým pobytem v SR, je
      >>ženatý, 2 děti. Je to tak,
      >>že:
      >>
      >>1. podepíše prohlášení, budu mu uplatňovat základní
      >>slevu na poplatníka
      >>- stejné jako u Čecha
      >>2. slevu na děti mu nemohu uplatnit? Ale nevím, z
      >>jakého § to vyplývá,
      >>popř. jestli to tak je.
      >>3. roční vyúčtování bych mu mohla udělat, jen pokud
      >>by
      >>neuplatňoval
      >>děti, nebo je to složitější? Uvažuji, že má příjmy
      >>jen
      >>v ČR.
      >>
      >>Předem děkuji za rady a názory. J.P.
      >Pokud bude pracovat v ČR déle než 183 dní v roce,
      >stává se zde daňovým rezidentem, a chováte se k němu jako
      >k českému zaměstnanci.
      >>
      >>Normálně má nárok na vše jako zaměstnanec v ČR.Musíte vědět,jak dlouho bude v ČR dlouho(více než 183dní).Pokud vím,tak si můžou uplatnit i děti,ale ať vám dovezou potvrzení.Můžete udělat i roční zúčtování,pokud bude u vás dokonce roku.
      >>
      >>
      >>---

    • 26. 9. 2008 13:29

      anonym (neregistrovaný) 85.132.220.---

      Re: Opravdu nikdo neporadí? Slovák a sle
      1). Slevu na poplatníka - lze uplatnit měsíčně
      2) Slevu na děti nelze uplatnit.
      3). Nelze provést po skončení roku vyrovnání daně. Musí sám podat DaP k dani z příjmů, kde, pokud splní zákonem stanovené podmínky -
      (pokud úhrn jeho příjmů ze zdrojů na území České republiky podle § 22 činí nejméně 90 % všech jeho příjmů s výjimkou příjmů, které nejsou předmětem daně podle § 3 nebo 6, nebo jsou od daně osvobozeny podle § 4, 6 nebo 10, nebo příjmů, z nichž je daň vybírána srážkou podle zvláštní sazby daně).

    • 26. 9. 2008 13:50

      J.P. (neregistrovaný) 90.177.114.---

      Re: Opravdu nikdo neporadí? Slovák a sle
      ALE Z ČEHO VYPLÝVÁ, ŽE NELZE UPLATNIT SLEVU NA DĚTI? MOHL BYSTE MI NAPSAT ODKAZ? DĚKUJI ZA OCHOTU.

    • 26. 9. 2008 14:23

      LeaX (neregistrovaný) 83.208.54.---

      Re: Opravdu nikdo neporadí? Slovák a sle
      § 35c ZDP (děti):
      "(5) Poplatník uvedený v § 2 odst. 3 může daňové zvýhodnění uplatnit, jestliže úhrn všech jeho příjmů ze zdrojů na území České republiky (§ 22) činí nejméně 90 % všech jeho příjmů s výjimkou příjmů, které nejsou předmětem daně podle § 3 nebo § 6, jsou od daně osvobozeny podle § 4, 6 nebo § 10, nebo příjmů, z nichž je daň vybírána srážkou podle zvláštní sazby daně."
      § 35ba ZDP (slevy na dani):
      "(2) U poplatníka uvedeného v § 2 odst. 3 se daň sníží za zdaňovací období o částky uvedené v odstavci 1 písm. b) až e), pokud úhrn jeho příjmů ze zdrojů na území České republiky podle § 22 činí nejméně 90 % všech jeho příjmů s výjimkou příjmů, které nejsou předmětem daně podle § 3 nebo 6, nebo jsou od daně osvobozeny podle § 4, 6 nebo 10, nebo příjmů, z nichž je daň vybírána srážkou podle zvláštní sazby daně."
      § 2/3 ZDP - nerezidenti
      V zadání uvádíte - trvalý pobyt v SR, dále ženatý + 2 děti - kde žije rodina? Pokud žije na Slovensku, nemá šanci se stát českým rezidentem, neboť středisko životních zájmů má na Slovensku (východisko - viz Smlouva o zamezení dvojího zdanění se Slovenskem). Aby si mohl uplatnit děti, příp. jiné slevy (kromě několika vyjmenovaných), musí splnit podmínky § 35ba a § 35c ZDP a podat DPFO.

    • 26. 9. 2008 14:33

      J.P. (neregistrovaný) 90.177.114.---

      Re: Opravdu nikdo neporadí? Slovák a sle
      JEŠTĚ UPŘESNÍM - ŽIJE I S RODINOU TADY V ČECHÁCH. POKUD BY MĚL PŘÍJMY JEN U NÁS, PAK LZE UPLATNIT I SLEVU NA DĚTI? NEBO JEDINÝM ŘEŠENÍM JE PODAT PO SKONČENÍ ROKU DPFO? DĚKUJI

    • 26. 9. 2008 14:47

      LeaX (neregistrovaný) 83.208.54.---

      Re: Opravdu nikdo neporadí? Slovák a sle
      Jestli má středisko životních zájmů tady, tak by mohl být tuzemským rezidentem a vše je jinak. Je vhodné ho vyslat na FÚ, ať si vyřídí potvrzení daňového domicilu - posouzení není na mzdovce.

    • 26. 9. 2008 15:29

      J.P. (neregistrovaný) 90.177.114.---

      Re: Opravdu nikdo neporadí? Slovák a sle
      Děkuji, to jsem chtěla slyšet :-))

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).