Hlavní navigace

Auto k podnikání pro oba manžele

  • (neregistrovaný) 80.188.216.---

    26. 9. 2008 13:14

    FO podnikatel, plátce DPH si koupil pro účely podnikání vozidlo (N1). Při pořízení si uplatnil DPH v plné výši. Nyní by toto vozidlo chtěla k podnikání i využívat jeho manželka (FO podnikatel, neplátce DPH). Jak tuto situaci vyřešit? Může manžel s manželkou uzavřít např.nájemní smlouvu za symbolickou cenu (např.500,-+DPH/měsíčně)? a manželka by si pak uplatňovala výdaje za naftu, psala bych knihu jízd atd. Nebo to lze i jinak?

    • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 26. 9. 2008 14:35

      LeaX (neregistrovaný) 83.208.54.---

      Re: auto k podnikání pro oba manžele
      Otázka zní - máte společné jmění manželů? Pokud ano, na nájem zapomeňte, auto patří oběma manželům.
      § 7/9 ZDP (jen třeba zaměnit bezpodíl za SJM):
      "Jde-li o nemovitost nebo movitou věc v bezpodílovém spoluvlastnictví manželů, která je využívána pro podnikání nebo jinou samostatnou výdělečnou činnost (odstavce 1 a 2) jedním z manželů nebo oběma manžely, vkládá tuto nemovitost nebo movitou věc do obchodního majetku jeden z manželů. V případě, že tuto nemovitost nebo movitou věc má v obchodním majetku jeden z manželů, avšak je pro podnikání nebo jinou samostatnou výdělečnou činnost (odstavce 1 a 2) využívána také druhým z manželů, lze výdaje (náklady) související s touto nemovitostí nebo movitou věcí, které připadají na část nemovitosti nebo movité věci využívané pro podnikatelskou činnost nebo jinou samostatnou výdělečnou činnost oběma manžely, rozdělit mezi oba manžele v poměru, v jakém ji využívají při své činnosti podle odstavců 1 a 2."
      Problém však bude v DPH - použití pro účely nesouvisející s podnikáním, takže odvádět a odvádět ...

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).