Hlavní navigace

Rizika směnky

• (neregistrovaný) 85.71.134.---

28. 9. 2008 0:27

Jaká jsou rizika a následná šance na vymožení hotovosti, pokud budu souhlasit s vystavením směnky? Je nějaký rozdíl mezi směnkou a event. smlouvou o půjčce? Co je lepší vystavit? Lze do směnky, event. do smlouvy o půjčce zanést (pro svou jistotu), že v případě neuhrazení dlužné částky, jak je stanoveno, bude na mě převeden např. pozemek, který daná fyz. osoba vlastní? Jiné informace o majetku nemám.
    Mnohokrát děkuji.

• Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 28. 9. 2008 10:46

honzajs (neregistrovaný) 82.150.166.---

Re: Rizika směnky
      >Jaká jsou rizika a následná šance na vymožení
      >hotovosti, pokud budu souhlasit s vystavením směnky?

Velká rizika pro dlužníka a šance pro věřitele:

Směnka je prostředkem k zajištění. V případě soudního řízení (pokud není směnka proplacena ke stanovenému dni) soud vydá tzv. směnečný platební rozkaz - je to rychlejší než klasické řízení o vydání platbního rozkazu (např. lhůta pro odvolání je zde jen 3 dny (pokud se nepletu)). Pozor na dodržení formy a náležitostí směnky!

>Je nějaký
      >rozdíl mezi směnkou a event. smlouvou o půjčce?
      >Co je
      >lepší vystavit?

Běžně je směnka právě vystavena společně se smlouvou o půjčce.

>Lze do směnky, event. do smlouvy o
      >půjčce zanést (pro svou jistotu), že v případě neuhrazení
      >dlužné částky, jak je stanoveno, bude na mě převeden
      >např. pozemek, který daná fyz. osoba vlastní? Jiné
      >informace o majetku nemám.

Podle mě nikoliv, směnka se musí zaplatit penězmi. Snad se vyjádří někdo "povolanější"...

OT:
      Pokud někomu půjčete peníze, je nejlepším zajištěním exekutorský zápis se svolením k vykonatelnosti, viz např. zde:

http://fincentrum.idnes.cz/bez-exekutorskeho-zapisu-nepujcujte-penize-ani-kamaradovi-p4c-/viteze.asp?c=A080702_160745_viteze_hla

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).