Hlavní navigace

Dohoda o provedení práce

  • (neregistrovaný) 85.70.5.---

    29. 9. 2008 11:46

    Setkala jsem se s názorem, že dohoda o provedení práce nesmí být na opakující se činnost.
    My máme tři zaměstnance na dohodu o provedení práce, každý z nich má dohodu vždy na kalendářní rok uzavřenou a na základě dohody je povinen si odpracovat 10 hodin v měsíci, za jednu hodinu mu náleží odměna 500,- hrubého. Srazíme jim srážkovou daň.
    Takže má po celý rok, každý měsíc 5.000,- hrubého.
    Takto máme tři zaměstnance.
    Celý rok ale dělají jednu a tu samou činnost.
    Může to tak být??
    Prosím o názory, rady a odkazy na zákony či vyjádření ministerstva.
    Díky

    • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 29. 9. 2008 12:01

      pája (neregistrovaný) 81.19.43.---

      Re: Dohoda o provedení práce
      ty názory platily za platnosti starého ZP, dnes už ne, nyní je jediné omezení v tom, že na DPP může odpracovat u jednoho zam-tele max.150 hod. za rok.

    • 29. 9. 2008 12:01

      Jiřka (neregistrovaný) 88.101.130.---

      Re: Dohoda o provedení práce
      Ta nárazovost platila dříve. Od platnosti nového Zákoníku se již sleduje pouze celkový rozsah práce, na který se dohoda uzavírá a ten nesmí být vyšší než 150 h v kal. roce - viz Zákoník, § 75. Výše odměny je smluvní, pouze nesmí být na hodinu nižší než zaručená mzda. Výši odměny směrem nahoru se meze nekladou, ale zase pak při pochybnostech musíte obhájit přiměřenost, když budete dávat např. uklízečce 20000 za 5 hodin práce apod. Mně osobně se ale ještě nestalo, že by sociálka výši odměny nějak zpochybňovala, zajímají je hlavně ty hodiny. Způsob danění pak závisí na tom, zda mají či nemají podepsané daňové prohlášení.

    • 29. 9. 2008 12:18

      VH (neregistrovaný) 88.101.60.---

      Re: Dohoda o provedení práce
      Výběr příslušného smluvního typu (PPxDPČxDPP) je na dohodě obou účastníků, kterou uzavírají v rámci zákonných podmínek. Protože vím, že boj s úředníkem je nekonečný, nedávno jsem se dívala do dřívější právní úpravy a jestli jsem se nepřehlédla, tak rozlišení DPČ na opakující se činnosti a DPP na jednorázový úkol platilo do konce roku 1988, což je nějaký pátek nazpět.

    • 29. 9. 2008 12:32

      Míša (neregistrovaný) 85.70.5.---

      Re: Dohoda o provedení práce
      Díky za názory, teď už jsem v klidu.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).