Hlavní navigace

Privydelek duchodce

  • (neregistrovaný) 82.119.248.---

    29. 9. 2008 19:10

    Když si důchodce vydělá bokem např. 100 000 ročně, tak to zdaní 15% a odečte si odčitatelnou položku na důchodce?
    A kolik tato odčit. položka čini?

    Patří prodej samostatně vypěstovaných květin do zemědělské výroby podle §7? A je na to potřeba živnost. list?

    • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 29. 9. 2008 20:31

      Myšák (neregistrovaný) 213.220.234.---

      Re: Privydelek duchodce
      Pokud se jedná o soustavnou činnost vykonávanou po celý nebo jen část roku, je k ní potřeba živnostenský list. Pokud se jedná o nahodilou činnost neprováděnou opakovaně, živnostenský list nepotřebujete.
      V prvním případě daníte dle §7 a odvádíte sociální a zdravotní pojištění. Výdaje si můžete uplatnit paušálně a to ve výši 50% z příjmu. Zisk zdaníte 15% a uplatní si slevu na dani na poplatníka (24840,-)+ důchodce (5040,-)

      V druhém případě neplatíte soc. zdr. jinak je to stejné. Do 20 000,- ročně nemusíte podávat přiznání.

      Myšák

    • 29. 9. 2008 21:23

      janka (neregistrovaný) 82.119.248.---

      Re: Privydelek duchodce
      částka 24840 je na poplatníka a 5040 je na starobního důchodce?

    • 29. 9. 2008 21:28

      Jiřka (neregistrovaný) 88.101.130.---

      Re: Privydelek duchodce
      24840 je na poplatníka. 5040 je na plnou invaliditu. Pokud je starobní, uplatní jen na poplatníka.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).