Hlavní navigace

Daň z převodu nemovitosti - nezaplacení?

  • (neregistrovaný) 217.77.161.---

    29. 9. 2008 20:48

    Dobrý den, před čtyřmi roky jsme koupili pozemek. S prodávajícím jsme se dohodli, že kromě kupní ceny ještě zaplatíme i daň z převodu. Tuto daň ale musí zaplatit FÚ prodávající a proto bylo v kupní smlouvě uvedeno, že poté, co prodávající zaplatí tuto daň a věrohodně nám to doloží, tak mu částku ve výši této daně zašleme na účet. Pozemek byl asi do týdne převeden a cca po půl roce jsem volal na příslušný FÚ, zda tato daň byla zaplacena, abych mohl ty peníze případně odeslat. Paní na druhém konci telefonu mne velmi překvapila. Ani ne tak tím, že daň nebyla zaplacena (to jsem předpokládal), ale tím, že mi navrhovala, abych tu daň zaplatil, neboť jsem stejně ručitelem ?!?! To jsem samozřejmě odmítl s odkazem na smlouvu (nerad bych ty peníze platit dvakrát). Prodávající se do dnešního dne neohlásil a předpokládám, že daň určitě nebyla zaplacena.
    Mám na to upozorňovat FÚ (zatím nemusím nic platit)?
    Je možnost nějakého promlčení?
    Nebo mi hrozí penále, přestože jsem nikým nikdy nebyl o nezaplacení této daně informován (dopis, osobní jednání apod.)?
    Předěm mnohokrát děkuji odpovědi.

    • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 30. 9. 2008 0:52

      xy5 (neregistrovaný) 62.204.241.---

      Re: Daň z převodu nemovitosti - nezaplac
      >Dobrý den, před čtyřmi roky jsme koupili pozemek. S
      >prodávajícím jsme se dohodli, že kromě kupní ceny ještě
      >zaplatíme i daň z převodu. Tuto daň ale musí zaplatit
      >FÚ prodávající a proto bylo v kupní smlouvě uvedeno,
      >že poté, co prodávající zaplatí tuto daň a věrohodně
      >nám to doloží, tak mu částku ve výši této daně zašleme
      >na účet. Pozemek byl asi do týdne převeden a cca po půl
      >roce jsem volal na příslušný FÚ, zda tato daň byla
      >zaplacena, abych mohl ty peníze případně odeslat. Paní na
      >druhém konci telefonu mne velmi překvapila. Ani ne tak
      >tím, že daň nebyla zaplacena (to jsem předpokládal),
      >ale tím, že mi navrhovala, abych tu daň zaplatil, neboť
      >jsem stejně ručitelem ?!?!
      357/92Sb. § 8 odst 1a) - jste ručitelem

      To jsem samozřejmě odmítl s
      >odkazem na smlouvu (nerad bych ty peníze platit
      >dvakrát). Prodávající se do dnešního dne neohlásil a
      >předpokládám, že daň určitě nebyla zaplacena.
      >Mám na to upozorňovat FÚ (zatím nemusím nic platit)?
      >Je možnost nějakého promlčení?
      >Nebo mi hrozí penále, přestože jsem nikým nikdy nebyl
      >o nezaplacení této daně informován (dopis, osobní
      >jednání apod.)?

      nevím, jaké Vám hrozí sankce, raději se informujte přímo na FÚ - ať Vás to nestojí příp. ještě více
      >Předěm mnohokrát děkuji odpovědi.

    • 30. 9. 2008 8:32

      právník (neregistrovaný) 193.179.187.---

      Re: Daň z převodu nemovitosti - nezaplac
      Daň z převodu nemovitostí platí prodávající, ze zákona je jejím ručitelem kupující. Zákon je víc než smlouva, takže ve smlouvě můžete mít "co chcete" a nebyla-li daň z převodu uhrazena v termínu, obrátí se berňák na Vás. Doporučuji vyčkat reakce berňáku - přece nemůžete legálně vědět zda prodávající daň uhradil, že ?

    • 30. 9. 2008 9:16

      Ivča1 (neregistrovaný) 85.71.215.---

      Re: Daň z převodu nemovitosti - nezaplac
      U nás taky daň z převodu prodávající nezaplatil, FÚ se na nás po roce obrátil, že ji máme zaplatit my (naštěstí peníze byly složeny u právníka), tak jsme to tam na základě výzvy poslali a žádné penále ani sankce jsme neplatili.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).