Hlavní navigace

Auto na leasing i pro soukromé použití.

 • (neregistrovaný)

  30. 9. 2008 13:00

  Prosím poraďte někdo budu kupovat automobil N1 nak leasing.
  Budu ho používat jen částečně pro podnikání a z větší části pro
  soukromé jizdy. Je lepší ho koupit na soukromou osobu a uplatňovat náhrady za použití podle ujetých km na konci roku?
  Nebo ho koupit na IČO a všechno krátit? Myslím, že je to zbytečně složité. Poraďte prosím někdo v diskuzi jsem z těch článků jelen.
  Vedu DE.Moc děkuji.

  • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 30. 9. 2008 17:50

   anonym (neregistrovaný) 85.132.220.---

   Re: Auto na leasing i pro soukromé použi
   Pokud se rozhodnete neuplatňovat splátky leasingu v DE, ale uplaňovat náhrady za služební cesty, pak po dobu leasingu lze uplatnit pouze skutečné výdaje na PHM (jde o najaté auto). Nelze uplatnit náhrady ve výši 4,10 Kč/km. Po skončení leasingu si lze uplatňovat náhrady za PHM (nikoliv tedy skutečné výdaje, ale vypočtené) + základní náhrady za každý ujetý km (letos je to 4,10 Kč/km). Povedete knihu jízd pouze pracovních cest. Pokud nebudete uplatňovat v DE leasingové nájemné, pak nemusíte mít splněnu podmínku 5 let finančního pronájmu.
   Pokud budete uplatňovat poměrnou část nájemného v daňových výdajích v DE, pak máte nárok na uplatnění DPH v poměrné výši (např. předpoklad 70 % soukromých jízd a 30 % pracovních = lze uplatnit DPH na vstupu pouze ve výši 30 %). Nebo si uplatníte DPH celé, ale dle skutečného poměru ujetých km soukromě, budete odvádět DPH na výstupu na základě dokladu o použití. Stejně tak budete postupovat u výdajů za opravy, údržbu, PHM. Rovněž výdaje budete muset členit v uvedeném poměru na výdaje daňové a výdaje pro osobní spotřebu. Povedete knihu jízd jak pracovních, tak i soukromých jízd.
   Bez ohledu na zvoleném postupu budete hradit SD. Ta bude v plné výši daňovým výdajem.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).