Hlavní navigace

Rezervní fond

  • (neregistrovaný) 77.92.197.---

    30. 9. 2008 13:21

    S.r.o. má v zakladatelské smlouvě, že bude ročně tvořit rezervní fond cca 3% z obratu. Jak se tato částka účtuje, na který účet, daňově, nedaňově a jak se později s touto částkou pracuje? Díky za pomoc.

    • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 30. 9. 2008 17:38

      anonym (neregistrovaný) 85.132.220.---

      Re: Rezervní fond
      Řeší § § 124 obch. zákoníku:
      (1) Společnost vytvoří rezervní fond (§ 67) v době a ve výši určené ve společenské smlouvě. Neníli rezervní fond vytvořen již při vzniku společnosti, je společnost povinna vytvořit jej z čistého zisku vykázaného v řádné účetní závěrce za rok, v němž poprvé čistý zisk vytvoří, a to ve výši nejméně 10 % z čistého zisku, avšak ne více než 5 % z hodnoty základního kapitálu. Tento fond se ročně doplňuje o částku určenou ve společenské smlouvě nebo ve stanovách, nejméně však 5 % z čistého zisku, až do dosažení výše rezervního fondu určené ve společenské smlouvě nebo ve stanovách, nejméně však do výše 10 % základního kapitálu.

      Účtování: 431/421

    • 30. 9. 2008 17:42

      Jana (neregistrovaný) 77.92.197.---

      Re: Rezervní fond
      >>S.r.o. má v zakladatelské smlouvě, že bude ročně
      >>tvořit rezervní fond cca 3% z obratu. Jak se tato
      >>částka
      >>účtuje, na který účet, daňově, nedaňově a jak se
      >>později
      >>s touto částkou pracuje? Díky za pomoc.
      >Řeší § § 124 obch. zákoníku:
      >(1) Společnost vytvoří rezervní fond (§ 67) v době
      >a ve výši určené ve společenské smlouvě. Neníli rezervní
      >fond vytvořen již při vzniku společnosti, je
      >společnost povinna vytvořit jej z čistého zisku vykázaného
      >v řádné účetní závěrce za rok, v němž poprvé čistý zisk
      >vytvoří, a to ve výši nejméně 10 % z čistého zisku,
      >avšak ne více než 5 % z hodnoty základního kapitálu. Tento
      >fond se ročně doplňuje o částku určenou ve společenské
      >smlouvě nebo ve stanovách, nejméně však 5 % z čistého
      >zisku, až do dosažení výše rezervního fondu určené ve
      >společenské smlouvě nebo ve stanovách, nejméně však do
      >výše 10 % základního kapitálu.
      >
      >Účtování: 431/421

      Znamená to tedy, že po účetní uzávěrce zjistím zisk, zdaním. Zisk převedu procenty na 421, zbytek si mezi sebou můžou společníci vyplatit? A k čemu ten rezervní fond slouží?
      >

    • 1. 10. 2008 10:04

      anonym (neregistrovaný) 85.132.220.---

      Re: Rezervní fond
      Využití rezervního fondu tvořeného ze zisku může tak být trojí:
      - k úhradě vykázané účetní ztráty (na MD účtu 431 nebo 429), což je nejčastější případ,
      - k převodu na „volné“ druhy kapitálových a ziskových fondů (412, 413, 423 a 427), a to jen nadlimitní část,
      - ke zvýšení ZK, buď opět jen v nadlimitní části RF, nebo v případě RF vytvořeného dříve při snížení ZK.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).