Hlavní navigace

§25 odst1 zk) náklady k držbě dceřiné sp

 • (neregistrovaný)

  1. 10. 2008 10:42

  Dobrý den,

  prosím, můžete mi někdo dát příklad nákladů vztahujících se k držbě podílu? Neumím si pod tím nic konkrétního představit, snad jen, když si matka vezme úvěr, aby koupila podíl v dceři, tak ty úroky z úvěru. Znáte jiné příklady a případy z praxe?

  Předem děkuji. Dana

  • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 1. 10. 2008 12:20

   Ivča1 (neregistrovaný) 85.71.215.---

   Re: §25 odst1 zk) náklady k držbě dceřin
   Jednou jsme tu v diskuzi tento § řešili - šlo o úhradu ztráty dceřiné společnosti, ale tenkrát jsem si nebyla jistá, zda to lze na tento § napasovat.
   http://business.center.cz/business/diskuze/zprava.aspx?id=335052

  • 3. 10. 2008 19:29

   LeaX (neregistrovaný) 83.208.54.---

   Re: §25 odst1 zk) náklady k držbě dceřin
   Je třeba rozlišovat přímé a nepřímé náklady. Přímé náklady jsou přímo vyčíslitelné - kromě vyjmenovaných úroků např. účast právníka na valné hromadě dceřinky, mzda pracovníka, který má na starosti dceřinku (včetně pojištění), různé poradenství apod. Ty nejsou uznatelné, ale lze je zohlednit dle § 24/7 při prodeji podílu.
   Nepřímé náklady zahrnují např. účetní práce v souvislosti s operacemi s dceřinkou, spotřeba režijního materiálu, část mzdových nákladů odpovědných pracovníků apod. Tyto náklady jsou obtížně vyčíslitelné (pokud vyčístlíte, je třeba prokázat - dost obtížné), z toho důvodu je stanoven paušál 5% příjmů z dividend (ty nemusí být v konkrétním roce) jako nedaňová položka - obvykle se upravuje až v daňovém přiznání k dani z příjmů.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).