Hlavní navigace

Aktiva/pasiva - HV min. roku

• (neregistrovaný) 85.70.64.---

1. 10. 2008 12:07

Dobrý den, v rozvaze mi aktiva nepasují na aktiva, rozdíl dělá částka HV min. roku. Při uzávěrce se HV zaúčtoval na 431, ale účet 431 se mi - je to správně? - nenatahuje do žádné řádky v rozvaze. Můžu zaúčtovat HV - byl zisk - ke ztrátám min. let, aniž bych měla v ruce např. Valnou hromadu, která měla o HV rozhodnout? Nebo mám nechat pořád tak, jak je, tedy A se nerovnají P, dokud nebudu mít rozhodnutí o rozdělení HV? Vypadá to divně, moc díky.

• Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 1. 10. 2008 12:12

Ivča1 (neregistrovaný) 85.71.215.---

Re: aktiva/pasiva - HV min. roku
      Aktiva a pasiva se rovnat musejí. Účet 431 musíte přeúčtovat:
      ČÚS č. 018 bod 3.1.11
      "Tento účet nesmí mít k okamžiku uzavření účetních knih zůstatek. Pokud k okamžiku uzavření účetních knih není rozhodnuto o použití výsledku hospodaření, převede se zůstatek tohoto účtu ve prospěch příslušného účtu účtové skupiny 42 - Rezervní fondy, nedělitelný fond a ostatní fondy ze zisku a převedené výsledky hospodaření vykazovaného v položce "A.IV.1 Nerozdělený zisk minulých let", popřípadě na vrub příslušného účtu účtové skupiny 42 - Rezervní fondy, nedělitelný fond a ostatní fondy ze zisku a převedené výsledky hospodaření vykazovaného v položce "A.IV.2. Neuhrazená ztráta minulých let"."

• 1. 10. 2008 12:43

Katka S. (neregistrovaný) 213.220.216.---

Otázkou je, zda máte problém v účetnictví nebo jen ve výkazech rozvahy. V účetnictví se aktiva musí rovnat pasivům. Při softwarové účetní uzávěrce by se VH r. 2007 měl přenést na účet 431 a k 1.1.2008 by Vám měl figurovat na tomto účtu do té doby, než valná hromada nebo společníci rozhodnout, co s VH 2007 udělají. Vy byste měla účtovat dle tohoto zápisu. Pokud to ale do 31.12.2008 nerozhodnou, jsem zvyklá u klientů to přeúčtovat podle povahy na 428 nebo 429.

Teď k otázce výkazu rozvahy. Aktiva se musejí rovnat pasivům. VH 2007 se načítá do řádku A.V. Výsledek hospodaření běžného účetního období. Pokud se Vám do tohoto řádku nic nenačetlo, musíte mít chybně nastaven SW nebo jste zapomněla při ručním vyplňování tento řádek naplnit.

• 1. 10. 2008 14:31

Káča (neregistrovaný) 85.70.64.---

Moc Vám děkuju, v SW právě u účtu 431 není nastaven řádek rozvahy, jste moc hodné, díky za rady.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).