Hlavní navigace

Zima na pracovišti

  • (neregistrovaný) 78.102.219.---

    1. 10. 2008 23:22

    Prosím o radu. Zaměstnavatel odmítá zapnout vytápění firmy. Když si stěžuji, že je mi zima, je mi oznámeno... to víte, je celosvětová krize. Už druhý týden chodím do práce s teplotou, mám kašel a rýmu. Moje kolegyně má nastydnuté i močové cesty. Pracuji jako účetní a téměř celý den v práci prosedím. Mohu se nějak bránit? Např. se nechat zneschopnit s tím, že se vrátím do práce teprve, až když tam bude teplo?
    Dík za odpověď

    • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 2. 10. 2008 7:08

      Oli (neregistrovaný) 193.86.121.---

      Re: Zima na pracovišti
      Zkuste se zaptat na inspektorátu bezpečnosti práce.
      Nám na školení říkali, že přípustná teplota je 22 - 36 stupňů.
      Chodit do práce s teplotou nebo s zánětem močových cest bych ale nedoporučovala.

    • 2. 10. 2008 7:30

      b (neregistrovaný) 90.176.20.---

      Re: Zima na pracovišti
      Paní Marcelo, mám podobný problém, prý se musí šetřit...

    • 2. 10. 2008 8:02

      Lenka (neregistrovaný) 88.103.191.---

      Re: Zima na pracovišti
      Také zde řešíme stejně, prý se nejprv musí opravit komín:-))

    • 2. 10. 2008 8:04

      Vlada (neregistrovaný) 213.192.2.---

      Re: Zima na pracovišti
      Zkuste se podívat na nařízení vlády č. 523/2002 Sb. a nařízení vlády č. 441/2004 Sb.
      Jinak zkusit inspektorát práce.

    • 2. 10. 2008 17:58

      Zdeněk (neregistrovaný) 77.104.252.---

      Re: Zima na pracovišti
      Trochu bych poopravil odkaz na výše uvedené předpisy, aly ty jsou zrušeny NV č. 361/2007 Sb.

    • 2. 10. 2008 17:54

      Zdeněk (neregistrovaný) 77.104.252.---

      Re: Zima na pracovišti
      Dobrý den,

      co níže uvedu je nařízeno platným právním předpisem, ale jak se k tomu postaví zaměstnavatel, to je už bohužel věc jiná. Pak nezbývá nic jiného, že si vzít kožich a nebo si jít stěžovat na Orgán inspekce práce (dříve Inspektorát BP) a oni by měli zjednat nápravu.
      Takže, existuje NV č. 361/2007 Sb., kde v Příloze č. 1 je v části A tabulka 1. V této tabulce je kancelářská administrativní práce (ale i další) zařazena pod třídu práce I.
      V tabulce 2 je rozmezí teplot pro jednotlivé činnosti, a protřídu práce I. je zde 20 až 28 °C.
      V § 101 zákonku práce je uvedeno v ods. 1, že: "Zaměstnavatel je povinen zajistit bezpečnost a ochranu zdraví zaměstnanců při práci s ohledem na rizika možného ohrožení jejich života a zdraví, která se týkají výkonu práce," a následuje: "Péče o BOZP uložená zaměstnavateli podle odstavce 1 je nedílnou a rovnocennou součástí pracovních povinností vedoucích zaměstnanců na všech stupních řízení v rozsahu pracovních míst, která zastávají."
      V § 102 je pak konstatováno, že: "Zaměstnavatel je povinen vytvářet bezpečné a zdraví neohrožující pracovní prostředí ."

      Víc už Vám nepomohu, ale snad mávání těmito ustanoveními Vám trochu pomůže.

    • 2. 10. 2008 19:40

      Marcela (neregistrovaný) 78.102.219.---

      Re: Zima na pracovišti
      >>Prosím o radu. Zaměstnavatel odmítá zapnout vytápění
      >>firmy. Když si stěžuji, že je mi zima, je mi
      >>oznámeno... to víte, je celosvětová krize. Už druhý
      >>týden chodím
      >>do práce s teplotou, mám kašel a rýmu. Moje kolegyně
      >>má nastydnuté i močové cesty. Pracuji jako účetní a
      >>téměř celý den v práci prosedím. Mohu se nějak
      >>bránit?
      >>Např. se nechat zneschopnit s tím, že se vrátím do
      >>práce
      >>teprve, až když tam bude teplo?
      >>Dík za odpověď
      >
      >Dobrý den,
      >
      >co níže uvedu je nařízeno platným právním předpisem,
      >ale jak se k tomu postaví zaměstnavatel, to je už
      >bohužel věc jiná. Pak nezbývá nic jiného, že si vzít kožich
      >a nebo si jít stěžovat na Orgán inspekce práce (dříve
      >Inspektorát BP) a oni by měli zjednat nápravu.
      >Takže, existuje NV č. 361/2007 Sb., kde v Příloze č. 1
      >je v části A tabulka 1. V této tabulce je kancelářská
      >administrativní práce (ale i další) zařazena pod třídu
      >práce I.
      >V tabulce 2 je rozmezí teplot pro jednotlivé činnosti,
      >a protřídu práce I. je zde 20 až 28 °C.
      >V § 101 zákonku práce je uvedeno v ods. 1, že:
      >"Zaměstnavatel je povinen zajistit bezpečnost a ochranu
      >zdraví zaměstnanců při práci s ohledem na rizika možného
      >ohrožení jejich života a zdraví, která se týkají výkonu
      >práce," a následuje: "Péče o BOZP uložená
      >zaměstnavateli podle odstavce 1 je nedílnou a rovnocennou součástí
      >pracovních povinností vedoucích zaměstnanců na všech
      >stupních řízení v rozsahu pracovních míst, která
      >zastávají."
      >V § 102 je pak konstatováno, že: "Zaměstnavatel je
      >povinen vytvářet bezpečné a zdraví neohrožující pracovní
      >prostředí ."
      >
      >Víc už Vám nepomohu, ale snad mávání těmito
      >ustanoveními Vám trochu pomůže.
      >

    • 2. 10. 2008 19:44

      Marcela (neregistrovaný) 78.102.219.---

      Re: Zima na pracovišti
      Děkuji za vyčerpávající informaci. Zatím jen provokuji vrstvami poněkud prošlého ošacení a hlasitým kašlem, ale jestli se jen malinko ochladí, začnu jednat. Ještě jednou díky

    • 2. 10. 2008 21:34

      Martin (neregistrovaný) 85.207.18.---

      Re: Zima na pracovišti
      Před pár lety jsem to zjišťoval tuším na Okr. hygienické stanici. Pro kancelářskou práci mi bylo sděleno 22 +/-2 st.C.
      Vymahatelnost je špatná, ale rozumný zaměstnavatel si to uvědomí dřív, než mu lidi na neschopenkách začnou chybět v práci.

    • 2. 10. 2008 22:12

      Marcela (neregistrovaný) 78.102.219.---

      Re: Zima na pracovišti
      No, já hlásím, že je mi zima, že jsem z toho nemocná a jako protest taky dělám ostudu před návštěvami v teplých papučkách (mohu poslat foto) a v předpotopním, ale teplém oblečení. Až přituhne, nasadím bezva čepičku a rukavičky se smajlíkama... pořád mám pocit, že to musí být tak strašné, že to konečně musí někomu docvaknout :-)).
      Díky za reakci

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).