Hlavní navigace

Nařízení náhradního volna

 • (neregistrovaný)

  2. 10. 2008 9:18

  Dobrý den.
  V září bylo ve firmě tolik práce,že nikdo nevěděl,co je voný víkend.Chodilo se SO,NE na všechny tři směny.
  Máme měsíční mzdu a tak je pro nás přesčas vítaným prostředkem jejího zvýšení.
  Nyní je práce méně a to tak,že zaměstnavatel vymyslel,že přesčasy ze září nám neproplatí a př každé odpolední směně si je vybereme v pátek jako náhradní volno až do konce roku.Prostě odp. směna vždy půjde ve čtvrtek naposled.Těšili jsme se na lepší plat,ono chodit i o víkendech na noční a odp. nebylo zrovna super a ted tohle.Nikdo se neodváží nahlas se ozvat,jelikož ještě ke všemu běží šeptanda,že se bude propouštět a ne každý má honem v záloze ,kam by honem šel a tátové od rodin potřebují mít příjem.Co tím ? Z-tel podle mně jen obchází povinnost platit 60% za překážku na jeho straně.

  • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 2. 10. 2008 9:34

   VH (neregistrovaný) 88.101.60.---

   Re: Nařízení náhradního volna
   Náhradní volno za práci přesčas nelze zaměstnanci nařídit, zaměstnavatel se musí na jeho čerpání se zaměstnancem dohodnout. Ze zákona je 60 % průměru pouze při přerušení práce z důvodu nepříznivých povětrnostních vlivů (nepředpokládám) a jinak na základě dohody mezi zaměstnavatelem a odb. organizací při částečné nezaměstnanosti, popřípadě na základě rozhodnutí ÚP o částečné nezaměstnanosti, pokud odbory u vás nepůsobí. Nejde-li o některý z těchto případů a zaměstnavatel nepřiděluje práci v rozsahu, v jakém se zavázal, náleží 100 % průměru.

  • 2. 10. 2008 9:41

   Míla (neregistrovaný) 62.177.89.---

   Re: Nařízení náhradního volna
   Těch 100% je úplná utopie,skoro jste mne rozesmála.co ale dělat,když vedení rozhodlo a lidem se oznámilo toto jako hotová věc a jak jsem již napsal nikdo to veřejně nezpochybní.Anonymním ohlášení na inspektorátu práce se nikdo asi zabývat nebude ,že?

  • 2. 10. 2008 10:33

   an (neregistrovaný) 194.228.235.---

   Re: Nařízení náhradního volna
   Asi bude, ale když ještě uloží zaměstnavateli pokutu tak si můžete být jistí, že propouštět bude. A budete bez práce. To je přece běžná praxe, že když je hodně práce jsou přesčasy, když práce není, vybírá se náhradní volno. Musíte se rozhodnou sami, co je pro vás důležitější, jestli mít práci a na volno si třeba sehnat krátkodobou brigádu nebo teď z něj vymoci peníze i za přesčasny, náhradu za překážky v práci na jeho straně, ale zároveň tak nepřímo způsobit propouštění, protože proč by si vás držel, když nemá práci. Bude pro něj jednodušší vás propustit a když bude mít hodně práce, nabrat lidi na dobu určitou nebo na dohody.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).