Hlavní navigace

2 těhotenství a mateřská

• (neregistrovaný) 77.236.193.---

2. 10. 2008 12:34

Dobrý den, prosím Vás o radu:
    Mé dceři byly v květnu 3 roky, ještě jsem s ní stále doma, do jejích 4 let a pobírám od siálky 3.600,- Zaměstnavatele jsem měla do konce května, kdy se mnou ukončil prac.poměr a vyplatil odstupné, protože rušil provozovnu. Zjistila jsem, že jsem znovu těhotná, ale nevím jestli mi bude vůbec nějaká mateřská vyplácena,jestli mám nárok a jestli ano tak jaký? Chodím na výpomoc do jedné firmy, kde pracuji na dohodu o provedení práce, pomohlo by mi ještě, kdybych se nechala zaměstnat na dohodu o provedení práce nebo do klasického pracovního poměru?
    moc vám děkuji za radu

• Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 2. 10. 2008 12:43

Jiřka (neregistrovaný) 88.101.130.---

Re: 2 těhotenství a mateřská
      Pokud jste byla těhotná již v době skončení prac. poměru, máte ochrannou lhůtu půl roku. Ale předpokládám, že jste těhotná v květnu nebyla, takže pokud pracujete pouze na DOPP, mateřské dávky nenáleží, protože z DOPP se neodvádí pojištění. Pokud byste byla zaměstnaná na DOPČ nebo v pracovním poměru, pak by na mateřské dávky byl nárok (podmínku 270 kal. dnů pojištění ve dvou letech před porodem byste zřejmě splňovala).

• 2. 10. 2008 13:18

lenka (neregistrovaný) 77.236.193.---

v květnu jsem ještě těhotná nebyla. takže, když teď budu třeba 2 měsíce někde zaměstnaná, budu mít nárok na výplatu PPM u tohot o zaměstnavatele?

• 2. 10. 2008 16:06

Jiřka (neregistrovaný) 88.101.130.---

Pokud budete zaměstnaná v den nástupu na mateřskou (i když třeba jen pár dní), budou mateřské dávky počítány z výdělku, kterého jste dosáhla. V tomto případě (existující zaměstnavatel) je nástup na mateřskou mezi 8 až 6 týdny před předpokládaným porodem. Pokud budete mít zaměstnavatele a skončíte u něj (ještě před nástupem na MD), pak budete mít ochrannou lhůtu 6 měsíců od skončení prac. poměru, protože u něj skončíte již jako těhotná. To znamená, že když v době 6ti měsíců od skončení prac. poměru nastoupíte na mateřskou, budete mít mateřské dávky počítané na základě výdělků v tomto skončeném zaměstnání. V tomto případě (již nebudete mít zaměstnavatele) musí být nástup na mateřskou 6 týdnů před předpokládaným porodem. V každém případě musí být splněna ta další podmínka, abyste vůbec na mateřské dávky měla nárok - těch 270 kal. dnů pojištění ve dvou letech před skutečným dnem porodu. Tzn. že proberete období 2 roky zpět před skutečným porodem a pokud tam nasčítáte 270 kal. dnů pojištění, bude nárok na mateřské dávky. Do těchto dnů zahrnete: dobu, kdy jste měla zaměstnavatele, dobu evidence na ÚP, dobu pobírání mateřských nebo nemocenských dávek po skončení prac. poměru, dobu placení nemocenského pojištění jako OSVČ.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).