Hlavní navigace

Cestovní náhrady a stravné u podnikatele

  • (neregistrovaný) 88.100.209.---

    2. 10. 2008 13:36

    Dobrý den. Poradí mi někdo podle kterého zákona je nyní upravena výše cest.náhrad a stravného pro podnikatele. Platí i nyní,že podnikatel si může uplatnit stravné až nad 12 hod.trvání prac.cesty? Pokud se jedná o zahr.prac.cestu, může výši stravného přepočítávat pevným kursem? Děkuji za odpověď.

    • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 2. 10. 2008 15:46

      anonym (neregistrovaný) 85.132.220.---

      Re: cestovní náhrady a stravné u podnika
      Nárok na stravné - řeší § 24 odst. 2 písm. k). Platí stále u tuzemských cest stravné až nad 12 hod. trvání pracovní cesty.
      Náhrady řeší zákoník práce.
      U zahraničních pracovních cest, pokud vyplácíte diety, kapesné a vedlejší výdaje ve valutách, pak lze použít pevný kurz (nárok v EUR, výplata v EUR).
      Pokud vyplácíte v Kč nebo jiné měně, pak musíte požít kurz ČNB platný v den poskytnutí zálohy a v případě, že záloha nebyla poskytnuta, pak kurz ČNB platný v den nástupu na pracovní cestu.
      Totéž platí i pro přepočet na jinou měnu, pokud je vypláceno v jiné měně, než jaká mu pro příslušný stát náleží.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).