Hlavní navigace

Dovolená v průběhu rodičovské dovolené?

 • (neregistrovaný)

  4. 10. 2008 19:09

  Prosím,poraďte....je možné, aby se zaměstnankyně v průběhu čerpání rodičovské dovolené rozhodla vyčerpat nárok na dovolenou za kalendářní rok.....vím,že ihned po skončení mateřské dovolené tato možnost je,ale v průběhu rodičovské dovolené?


  Ještě jeden dotázek....jiná zaměstnankyně bude čerpat dovolenou ihned po ukončení mateřské dovolené,ale v průběhu čerpání dovolené bude rovněž státní svátek - bude ji rovněž proplacen? A jaký průměr použijeme při proplacení dovolené a svátku? Zaměstnankyně naposledy pracovala v 03/2008.....použijeme poslední známý průměr v 03/2008 nebo průměr za 1.čtvrtletí 2008?
  Předem děkuji za radu....

  • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 4. 10. 2008 23:55

   anonym (neregistrovaný)

   Re: Dovolená v průběhu rodičovské dovole
   Zaměstnankyně se rozhodnout může jak chce, ale zaměstnavatel jí není povinen vyhovět, protože za ni může mít třeba zástup a ten by po dobu dovolené musel skončit, nebo pokud by zástup pracoval dál, změnila by se smlouva na dobu určitou (po dobu čerpání rod. dovolené) na dobu neurčitou. A to by určitě nechtěl.

  • 5. 10. 2008 15:19

   Jiřka (neregistrovaný)

   Re: Dovolená v průběhu rodičovské dovole
   Souhlasím, pokud si nepožádala o čerpání řádné dovolené hned v návaznosti na mateřskou, ale zrovna nastoupila na rodičovskou, pak už jí zaměstnavatel nemusí umožnit přerušení rodičovské a vyčerpání řádné dovolené. Druný dotaz: bude proplaceno pravděpodobným průměrem.

  • 5. 10. 2008 21:19

   J (neregistrovaný)

   Re: Dovolená v průběhu rodičovské dovole
   I za den sváku náleží dovolená.Proplatí se dovolená, ale z celkového nároku se tento den jako čerpaný neodečte.

  • 6. 10. 2008 7:39

   Markéta (neregistrovaný)

   Re: Dovolená v průběhu rodičovské dovole
   Paní Jiřko,prosím....chápu to tedy dobře ,že použiji průměr za 1.čtvrt.2008, kdy zaměstnankyně naposledy pracovala?Děkuji

  • 6. 10. 2008 12:11

   Jiřka (neregistrovaný)

   Re: Dovolená v průběhu rodičovské dovole
   Průměr pro náhrady vždy vychází z výdělků, dosažených v předešlém čtvrtletí, pokud je tomto předešlém čtvrtletí odpracování aspoň 21 směn (např. dovolené vybíraná ve 3. čtvrtletí, použije se průměr vycházející z výdělků ve 2, čtvrtletí). Pokud v tom předešlém čtvrtletí není odpracováno ani 21 směn (zaměstnanec byl nemocný, na rodičovské, na mateřské nebo u vás ještě nepracoval), použijete pravděpodobný, což znamená, že určíte takový průměr, který se nejvíc podobá pravdě (tzn. jakého průměru by asi dosáhla, kdyby v tom předešlém čtvrtletí pracovala). Pokud se nejvíc podobá pravdě ten, kterého dosáhla před mateřskou, můžete použít tento.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).