Hlavní navigace

Jaké smlouvy pro představenstvo družstva

  • (neregistrovaný) 62.225.42.---

    6. 10. 2008 10:15

    Dobrý den,
    zakládáme bytové družstvo a jeho "vedení" si chce vést dohody o provedení práce.Vím, že to je 150 hodin v roce u jednoho zaměstńavatele, ale na školení mgr.Šváchová říkala, že mezi DPP musí být aspoń 1/2 roku pauza, jinak to bude zpojistněno.Nemá s druhy pracovněprávních vztahů v tomto směru někdo nějakou zkušenost?

    Díky moc

    • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 6. 10. 2008 10:55

      pája (neregistrovaný) 81.19.43.---

      Re: jaké smlouvy pro představenstvo druž
      To snad není ani možné, dnes je běžně spec. v BD používána DPP pro představesntvo, kontrolní komisi i další orgány, odkud ta Švachová je, není to z Divadla Spejbla a Hurvínka?

    • 6. 10. 2008 11:07

      Sylva (neregistrovaný) 62.225.42.---

      Re: jaké smlouvy pro představenstvo druž
      Ta Šváchová je zástupce ředitele ČSSZ.

    • 6. 10. 2008 11:22

      pája (neregistrovaný) 81.19.43.---

      Re: jaké smlouvy pro představenstvo druž
      To jsem blázen, nic takového jsem neslyšel, naopak nová úpraha dle nového ZP odbourala komplikce kolem DPP s jednorázovostí a umožňuje při dodržení limitu 150 hod. uzavírat je běžně. V našem BD jsem v kontr.komisi a každý rok máme bez problému DPP s vyplcením odměny na závěr roku a tečka.
      Nevím, ale jak se říká, ani funkce nedá člověku někdy dost rozumu.

    • 6. 10. 2008 11:48

      Pavel (neregistrovaný) 80.188.72.---

      Představenstvo nemůže mít DPP
      Mám jiný názor na přípustnost DPP.

      Paní Šváchovou nehodnotím, neznám přesné znění jejího výroku. Asi mluvila o krátkodobém zaměstnání, kde se skutečně vyžaduje 6 měsíců prodleva, aby se člověk vyhnul nemocenskému pojištění.

      Podle § 260 ObchZ se pro družstvo použijí přiměřeně § 56 až 75b ObchZ.

      Podle § 66/2 ObchZ se mezi společností (družstvem) a členem statutárního orgánu uzavírá smlouva o výkonu funkce.

      Že mezi společností a statutárem nemůže být pracovně právní vztah uvádí judikatura již od roku cca 1995.

      Pokud jsou na výkon funkce člena představenstva družstva nebo kontrolní komise uzavírány DPP docházelo do konce roku 2007 ke krácení daně, od letoška dochází ke krácení zdravotního pojištění. Může být kráceno i sociální, podle toho zda je odměna známa dopředu nebo ne.

      Ale DPP fakt nelze na činnost v orgánu uzavírat. A oblíbená snaha, že DPP je za úklid sněhu či sečení trávy zrovna s členy orgánů, kteří jinak, při své nemalé odpovědnosti, pracují zdarma, je zralá na doměrek.

      Pokud tedy berete odměny v orgánech a nejste od 1.1.2008 přihlášeni u zdravotních pojišťoven může být problém.

      Hezký den!

    • 6. 10. 2008 12:14

      pája (neregistrovaný) 81.19.43.---

      Re: Představenstvo nemůže mít DPP
      >>>>To snad není ani možné, dnes je běžně spec. v BD
      >>>>používána DPP pro představesntvo, kontrolní komisi i
      >>>>další
      >>>>orgány, odkud ta Švachová je, není to z Divadla
      >>>>Spejbla a Hurvínka?
      >>>
      >>>Ta Šváchová je zástupce ředitele ČSSZ.
      >>
      >>To jsem blázen, nic takového jsem neslyšel, naopak
      >>nová úpraha dle nového ZP odbourala komplikce kolem
      >>DPP s
      >>jednorázovostí a umožňuje při dodržení limitu 150
      >>hod.
      >>uzavírat je běžně. V našem BD jsem v kontr.komisi a
      >>každý rok máme bez problému DPP s vyplcením odměny na
      >>závěr roku a tečka.
      >>Nevím, ale jak se říká, ani funkce nedá člověku někdy
      >>dost rozumu.
      >
      >Mám jiný názor na přípustnost DPP.
      >
      >Paní Šváchovou nehodnotím, neznám přesné znění jejího
      >výroku. Asi mluvila o krátkodobém zaměstnání, kde se
      >skutečně vyžaduje 6 měsíců prodleva, aby se člověk
      >vyhnul nemocenskému pojištění.
      >
      >Podle § 260 ObchZ se pro družstvo použijí přiměřeně §
      >56 až 75b ObchZ.
      >
      >Podle § 66/2 ObchZ se mezi společností (družstvem) a
      >členem statutárního orgánu uzavírá smlouva o výkonu
      >funkce.
      >
      >Že mezi společností a statutárem nemůže být pracovně
      >právní vztah uvádí judikatura již od roku cca 1995.
      >
      >Pokud jsou na výkon funkce člena představenstva
      >družstva nebo kontrolní komise uzavírány DPP docházelo do
      >konce roku 2007 ke krácení daně, od letoška dochází ke
      >krácení zdravotního pojištění. Může být kráceno i
      >sociální, podle toho zda je odměna známa dopředu nebo ne.
      >
      >Ale DPP fakt nelze na činnost v orgánu uzavírat. A
      >oblíbená snaha, že DPP je za úklid sněhu či sečení trávy
      >zrovna s členy orgánů, kteří jinak, při své nemalé
      >odpovědnosti, pracují zdarma, je zralá na doměrek.
      >no jo, te je přesně ta finta, podívám se na to i pro kloid duše,dík.
      >Pokud tedy berete odměny v orgánech a nejste od
      >1.1.2008 přihlášeni u zdravotních pojišťoven může být
      >problém.
      >
      >Hezký den!

    • 6. 10. 2008 11:50

      Pavel (neregistrovaný) 80.188.72.---

      Re: jaké smlouvy pro představenstvo druž
      O tom, že jsou DPP nepřípustné píši jinde.

      Spíš mne zaujalo, že zakládáte bytové družstvo. To se dnes už jen tak nevidí. Určitě je to bytové družstvo? Nejedná se o SVJ?

      Hezký den!

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).