Hlavní navigace

Dovolená, absence atd.

• (neregistrovaný) 193.179.240.---

6. 10. 2008 10:36

Dobrý den, prosím o radu v následujících situacích:
    1. Ve firmě máme paní, která má rok do starobního důchodu. Smlouvu má do konce října a pak už bych jí měla udělat smlouvu na dobu neurčitou, protože je u nás 2 roky. Neřeší ZP nějakou výjimkou právě pro zaměstnance před důchodem, že se smlouva může udělat opět na dobu určitou do té doby, než paní odejde do důchodu? Že by i 3. rok měla na dobu určitou.
    2. Zaměstnanci zbývá 10 dní dovolené z r. 2007, v r. 2008 dal výpověď k 30.11., jenže od 26.9. se nedostavuje, takže PP ukončím na §55. Nárok na dovolenou z r. 2008 bude 8/12 dovolené? (před tím nebyla nemocenská ani žádný jiný důvod pro krácení). Těch 8/12 budu krátit za absenci. Dovolená z r. 2007 se kvůli absenci nekrátí nebo také lze? Myslím, že mám proplatit celých 10 dní.
    3. ZP § 223. odst. 3. Jak se postupuje v případě, že PP netrvá celý kalendářní rok? Např. má zaměstnanec PP od 1.1. do 30.6., nárok na dovolenou tedy 10 dní. Na konci června bude mít absenci 4 dny, za kterou bych mu chtěla krátit dovolenou o 8 dní. Můžu mu dovolenou takto zkrátit nebo mu můžu zkrátit jen 5 dní a 5 dní poskytnout (v případě skončení PP proplatit) dovolenou?
    4. Paní byla od 27.12.2007 na MD, po skončení MD požádala o čerpání ŘD za rok 2007 a 2008 a zároveň vím, že požádala i o rodičovskou dovolenou. Zajímalo by mě, jestli lze čerpat zárověň řádnou i rodičovskou dovolenou?

Všem děkuji za odpověd.

• Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 6. 10. 2008 11:39

xy5 (neregistrovaný) 195.47.3.---

Re: dovolená, absence atd.
      >Dobrý den, prosím o radu v následujících situacích:
      >1. Ve firmě máme paní, která má rok do starobního
      >důchodu. Smlouvu má do konce října a pak už bych jí měla
      >udělat smlouvu na dobu neurčitou, protože je u nás 2
      >roky. Neřeší ZP nějakou výjimkou právě pro zaměstnance
      >před důchodem, že se smlouva může udělat opět na dobu
      >určitou do té doby, než paní odejde do důchodu? Že by i
      >3. rok měla na dobu určitou.

ne
      >2. Zaměstnanci zbývá 10 dní dovolené z r. 2007, v r.
      >2008 dal výpověď k 30.11., jenže od 26.9. se
      >nedostavuje, takže PP ukončím na §55. Nárok na dovolenou z r.
      >2008 bude 8/12 dovolené? (před tím nebyla nemocenská ani
      >žádný jiný důvod pro krácení). Těch 8/12 budu krátit
      >za absenci. Dovolená z r. 2007 se kvůli absenci nekrátí
      >nebo také lze? Myslím, že mám proplatit celých 10 dní.

krátit dovolenou za neoml. absenci můžete jen nárok za r. 2008 (za r. 2007 nelze) § 223 odst. 6
      >
      >3. ZP § 223. odst. 3. Jak se postupuje v případě, že
      >PP netrvá celý kalendářní rok? Např. má zaměstnanec PP
      >od 1.1. do 30.6., nárok na dovolenou tedy 10 dní. Na
      >konci června bude mít absenci 4 dny, za kterou bych mu
      >chtěla krátit dovolenou o 8 dní. Můžu mu dovolenou
      >takto zkrátit nebo mu můžu zkrátit jen 5 dní a 5 dní
      >poskytnout (v případě skončení PP proplatit) dovolenou?

§ 223 odst. 3 hovoří, že by musel PP trvat u Vás celý kal. rok, což nebude trvat (takže můžete zkrátit o 8 dnů)

>4. Paní byla od 27.12.2007 na MD, po skončení MD
      >požádala o čerpání ŘD za rok 2007 a 2008 a zároveň vím, že
      >požádala i o rodičovskou dovolenou. Zajímalo by mě,
      >jestli lze čerpat zárověň řádnou i rodičovskou
      >dovolenou?

nerozumím - nepožádala o rodičovský příspěvek? Ten může dostávat a zároveň u Vás pobírat peníze za čerpanou dovolenou.>
      >Všem děkuji za odpověd.

• 6. 10. 2008 12:01

kateřina (neregistrovaný) 193.179.240.---

>>4. Paní byla od 27.12.2007 na MD, po skončení MD
      >>požádala o čerpání ŘD za rok 2007 a 2008 a zároveň
      >>vím, že
      >>požádala i o rodičovskou dovolenou. Zajímalo by mě,
      >>jestli lze čerpat zárověň řádnou i rodičovskou
      >>dovolenou?
      >
      >nerozumím - nepožádala o rodičovský příspěvek? Ten
      >může dostávat a zároveň u Vás pobírat peníze za čerpanou
      >dovolenou.>

Požádala. Takže je na rodičovské dovolené, dostává rodičovský příspěvek a peníze za čerpanou dovolenou. Je to tak?

>>Všem děkuji za odpověd.

• 6. 10. 2008 12:18

Katuška (neregistrovaný) 194.228.18.---

v podstatě ano, nejdříve vyčerpá řádnou dovolenou a po skončení naváže nástupem na rodičovskou dovolenou, čerpání rodičovského příspěvku s tím nesouvisí, takže jej čerpá i v době, kdy má u Vás řádnou dovolenou

• 6. 10. 2008 12:25

xy5 (neregistrovaný) 195.47.3.---

ne nemůže být na rodičovské dovolené a zároveň čerpat dovolenou
      po mateřské dovolené si zažádala o čerpání dovolené, poté si požádá o rodič. dovolenou
      v době čerpání dovolené ale může pobírat rodič. příspěvek a dále ho čerpat v době čerpání rodič. dovolené

• 6. 10. 2008 12:29

Jiřka (neregistrovaný) 88.101.130.---

Upřesním - mateřská dovolená, rodičovská dovolená, řádná dovolená, to jsou názvy volna u zaměstnavatele, takže nemůže zároveň být na rodičovské a na řádné dovolené. Takže požádá o čerpání řádné dovolené tak, aby navazovala na mateřskou dovolenou a po vyčerpání řádné dovolené požádá o poskytnutí rodičovské dovolené tak, aby navazovala na řádnou dovolenou.
      Zároveň s tím ale pobírá rodičovský příspěvek, což je státní dávka a nesouvisí s tím, zda čerpá řádnou dovolenou nebo rodičovskou dovolenou. Rodičovský příspěvek dostane hned po skončení mateřské dovolené.

• 6. 10. 2008 13:56

an (neregistrovaný) 85.93.163.---

Paní Jiřko, máte můj opravdu neskonalý obdiv, že každý den několikrát jste schopna věnovat svůj čas vysvětlování pořád stejných věcí. Vaše trpělivost je bezmezná, zatímco dotazující se na toto téma se opravdu neobtěžují do historie ani nahlédnout. Měli by vám děkovat denně. Hezký den

• 6. 10. 2008 14:52

J (neregistrovaný) 213.192.2.---

Souhlasím s vámi, že p.Jiřka zaslouží velký dík, ale myslím si,že pokud by to nechtěla dělat a lezlo jí to na nervy jako vám, tak jí k tomu nemůže nikdo donutit.Mám jenom dojem, že práce v této oblasti ji baví a dělá jí ráda.A má třeba i dobrý pocit z toho, že někomu může pomoci.Kdyby stále se opakující dotazy brala jako obtěžování, tak se na to vykašlě.

• 6. 10. 2008 14:59

an (neregistrovaný) 85.93.163.---

Ano, plně s vámi souhlasím, jen mám strach, aby ji to jednou opravdu nepřestalo bavit a její odpovědi by spoustě lidí velmi chyběly u daleko složitějších a neopakujících se dotazů.

• 6. 10. 2008 15:09

J (neregistrovaný) 213.192.2.---

Tak na tohle by nám mohla odpovědět jenom ona sama, jestli za odchodem z tohoto fora by mohlo být znechucení nad opakujícími se dotazy,já osobně si myslím, že ne.To je podle mne dáno povahou člověka. No a kdyby přece, potom by nastala vaše varianta rady-hledejte v hisorii. Však už je na to dostatečně často připravujete.

• 6. 10. 2008 16:17

yy (neregistrovaný) 85.13.73.---

Jenže v jednom má an pravdu - i v pravidlech zde nahoře je napsáno, že každý má napřed nahlédnout do historie.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).