Hlavní navigace

Zprostředkování mezi irskou a českou fi.

  • (neregistrovaný) 213.250.229.---

    7. 10. 2008 12:39

    Dobrý den, mám takový zvláštní dotaz. Naše firma bude zprostředkovávat obchod mezi českou a irskou firmou a to tím způsobem, že irská firma si objedná u české firmy zboží, ale toto zboží nezaplatí na účet té české, ale na náš účet (+ s nějakou provizí pro nás), česká s tím nechce mít problémy a další náklady (zařízení a zaplacení dopravy do Irska), poplatků spojených se zahraniční platbou, obsluhy skladu atd.). My pak zaplatíme zboží z našeho účtu za tu irskou firmu té české a provizi si necháme na pokrytí nákladů. Nyní bych potřebovala vědět, jestli ty příchozí a odchozí platby (když pominu tu provizi) mohu účtovat na 395 a co se týče té provize tak tu na 602 + DPH? A zda to bude s DPH i v případě irských plátců DPH. Nemáte s tím někdo zkušenosti? a postupuji správně? Každopádně vše bude ošetřeno smlouvami. Uvítám každý příspěvek. Děkuji.

    • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 8. 10. 2008 9:09

      Barbara (neregistrovaný) 80.188.29.---

      Re: zprostředkování mezi irskou a českou
      Chcete říci, že vy, nebudete v žádném okamžiku vlastníkem zboží, budete za něj pouze platit?
      Nejsem si jistá, jestli je něco takového možné, to by Vám poradil tak leda nějaký právník.
      Proč česká firma neprodá zboží Vám, a vy následně irské firmě s nějakou marží?

    • 8. 10. 2008 11:16

      Martina (neregistrovaný) 213.250.229.---

      Re: zprostředkování mezi irskou a českou
      V žádném okamžiku nebudeme vlastníkem zboží. Nejprve vybereme zálohu v EUR, kterou oni pošlou na náš účet, poté přijde na naši adresu zásilka (bude na ní uvedena naše adresa, jméno příjemce) a my tuto zásilku pošleme prostřednictvím přepravce do Irska. Zboží neprodáváme my z toho důvodu, že bychom na tom museli mít nějakou marži resp. 40% (jinak bychom porušili pravidla českoho dodavatele) a pro irské odběratele to už potom není výhodné. Každopádně ale naše firma dostane od té české z celkového prodaného zboží měsíční provizi, o kterou bychom v případě našeho prodeje do Irska přišli a plus si zvýšenou zálohou než je cena zboží uhradíme náklady spojené se zprostředkováním. Co si myslíte o způsobu účtování? Je to v pořádku?

    • 9. 10. 2008 8:53

      Barbara (neregistrovaný) 80.188.29.---

      Re: zprostředkování mezi irskou a českou
      ---
      Je mi líto, ale s něčím takovým jsem se ještě nesetkala, tak Vám nemůžu radit.
      Provizi, jak jsem správně pochopila, obdržíte jak od české společnosti tak od irské. Záleží na znění smluv, které máte uzavřeny, co se týče DPH provize spojené s pořízením a prodejem zboží lze zařadit do §10/12-13.
      Nechápu toto:
      "a plus si zvýšenou zálohou než je cena zboží uhradíme náklady
      spojené se zprostředkováním"
      Myslím si, že byste měli irům řádně vyfakturovat náklady za přepravu, kterou pro ně zajistíte+ svoji marži nebo provizi.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).