Hlavní navigace

Změna prac.zařazení - lékařská prohlídka

 • (neregistrovaný)

  7. 10. 2008 13:24

  Prosím o názor, zda je při změně pracovního zařazení v rámci stejného zaměstanavatele a v rámci jedné rizikové skupiny např. z fakturantky na účetní nutná lékařská prohlídka. Bylo nám řečeno, že dle směrnice MZ č. 49 je nutné projít vstupní a výstupní prohlídkou u smluvního lékaře. Tento postup se nám zdá podivný. Děkuji za názor.

  • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 7. 10. 2008 13:38

   ilča (neregistrovaný)

   Re: Změna prac.zařazení - lékařská prohl
   Tento způsob je opravdu podivný, já si myslím,
   že prohlídka není nutná.

  • 7. 10. 2008 13:40

   an (neregistrovaný)

   Re: Změna prac.zařazení - lékařská prohl
   Já to konzultuju se smluvním lékařem, který určí, kdy při změně funkce dochází ke změně zdravotního rizika a je nutné pracovníka na prohlídku poslat.

  • 7. 10. 2008 13:53

   Zdeněk (neregistrovaný)

   Re: Změna prac.zařazení - lékařská prohl
   Dobrý den, Váš postup je bez ironie vzorový. K takovému "určování" má (mimo jiné) zaměstnavatel svého smluvního lékaře.

  • 7. 10. 2008 13:40

   Zdeněk (neregistrovaný)

   Re: Změna prac.zařazení - lékařská prohl
   Dobrý den, již jednou jse dnes odpovídal na podobný dotaz. Takže úvodem použiju citaci ustanovení zákoníku práce (zákon č. 262/2006 Sb.): "§ 103 Zaměstnavatel je povinen nepřipustit, aby zaměstnanec práce, jejichž náročnost by neodpovídala jeho schopnostem a zdravotní způsobilosti." ... Je tedy na zaměstnavateli, zda pošle zaměstnance na zdravotní prohlídku, aby smluvní lékař posoudil, zda je "zdravotně" způsobilý pro výkon nové práce.
   Já bych doporučil u každého převedení na novou práci (která se nějakým rozdílem liší od stávajícího zařazení), aby byl tento človíček poslán ke smluvnímu lékaři závodní preventivní péče. Osobně bych ale při přesunu z "fakturantky" na "účetní" zaměstnance na prohlídku neposílal. Tedy mimo případu, že by fakturantka nepracovala s PC a účetní pochopitelně již ano. Pak by prohlídka byla na místě.
   Snad Vám to postačuje.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).