Hlavní navigace

Koupě automobilu do OA

 • (neregistrovaný)

  8. 10. 2008 6:59

  Dobrý den, prosím o radu začínám.Chci si koupit osobní automobil na který si vezmu úvěr pro fyzickou osobu, tyto peníze vložím do podnikání a koupím za ně automobil.Mám ŽO jako vedlejší činnost, automobil budu používat tak z 50% pro soukromé účely a z 50% pro podnikání.Jak to bude s odpisy, mohu odepsat celý automobil, musím platit silniční daň od prvního dne pořízení?Vedu DE nejsem plátce DPH vstupní cena do OA bude včetně DPH?? Moc děkuji všem

  • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 8. 10. 2008 7:21

   Míša (neregistrovaný) 83.240.30.---

   Re: koupě automobilu do OA
   A co to zkusit trošku jinak. Koupit si automobil na úvěr, ale nedávat ho do podnikání nechat si ho jako občan a toto vozidlo používat pro svoji podnikatelskou činnost. V případě úvěru jste vlastníkem vozidla při předání bez ohledu na zaplacení úvěru. Takže podmínka vlastnictví by byla splněna. Výdaje za používání automobilu by byly počítány až na konci roku dle ujetých kilometrů pro podnikání. Výpočet: ujeté km/100*průměrná spotřeba dle TP*průměrná cena pohonných hmot vyhlášená MFČR plus ještě za každý ujetý kilometr 4,10Kč. Pokud budete pořizovat automobil, který nebude ve špatném technickém stavu tak si myslím, že by tato možnost byla lepší než krátit všechny výdaje a dokládat v jakém poměru byly soukromé a pracovní cesty. Povinnost platit silniční daň je za každý měsíc ve kterém se uskuteční i třeba jen jedna vykázaná jízda pro podnikatelskou činnost. Takže platit silniční daň musíte pouze za měsíce ve kterých vykážete jízdy pro podnikání.

  • 8. 10. 2008 8:07

   L. (neregistrovaný) 90.176.233.---

   Re: koupě automobilu do OA
   Automobil bude úplně nový, takže předpokládám, že kromě garančních servisů snad výdaje budou minimální.Tj. Koupím si jako FO nepodnikatel vůz na úvěr pro FO nepodnikatele.Od prvního dne si povedu knihu jízd, kde si povedu km a účel cest, a ke konci roku si do účta vložím výdaje za PHM dle vyhlášky nebo skutečných nákladů doložených doklady + částku za opotřebení sazba za km pro rok 2008.A podám daňové přiznání k silniční dani za měsíce ve kterých byli služební cesty.Je to tak?? Prosím a každá pracovní cesta by asi měla být pro účetnictví něčím doložena, že? např.faktura za nákup zboží nebo záznam o prac schůzce, objednávka služeb atd, že??Moc Vám děkuji začínám tak se trochu plácám a nechci moc chybovat.

  • 8. 10. 2008 11:17

   Míša (neregistrovaný) 83.240.30.---

   Re: koupě automobilu do OA
   Měl byste být shopen doložit, že cesty sloužily k dosažení zajištění a udržení příjmů. Přiznání k dani silniční se podává za rok 2008 do 31.1.2009. Nezapomeňte zaplatit zálohy na silniční daň. Výdaje za spotřebu PHM se počítají tak jak jsem uvedla jen pokud byste chtěl uplatňovat cenu PHM vyšší než vyjde od MFČR tak to musíte doložit lístky od benzínky, ale spotřebu spočítáte tak jak je uvedeno výše.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).