Hlavní navigace

Škoda způsobená zaměstnancem

  • (neregistrovaný) 88.103.25.---

    8. 10. 2008 7:05

    Dobrý den,
    moc prosím o radu, jak postupovat. Zaměstnanec "poztrácel" na montáži nářadí v hodnotě cca 5000,- Kč. Nemá podepsanou hmotnou odpovědnost, je možné po něm náhradu nějakým způsobem požadovat? Co sepsání protokolu o škodě, jeho podepsání a následné srážky ze mzdy? Trochu se toho bojím, už jsme měli kvůli podobnému případu kontrolu z inspektorátu práce.
    Moc děkuji za jakoukoliv radu, hezký den, Zuzka

    • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 8. 10. 2008 8:25

      Zdeněk (neregistrovaný) 77.104.252.---

      Re: Škoda způsobená zaměstnancem
      Dobrý den,
      hmotná odpovědnost potvrzená smlouvou se zaměstnancem je jedna věc a druhá věc je obecná škoda, kterou způsobí zaměstnanec zaměstnavateli. Na takový případ pamatuje v zákoníku práce (262/2006 Sb.) § 257, který konstatuje, že: "Výše požadované náhrady škody způsobené z nedbalosti nesmí přesáhnout u jednotlivého zaměstnance částku rovnající se čtyřapůlnásobku jeho průměrného měsíčního výdělku před porušením povinnosti, kterým způsobil škodu. Toto omezení neplatí, byla-li škoda způsobena úmyslně, v opilosti, nebo po zneužití jiných návykových látek."
      Výše uvedené by Vám myslím mělo pomoci. A protože stržení ceny za "nářadí" provedete v souladu s právním předpisem, neměl by Orgán inspekce práce nic namítat.
      Snad jsem Vám trošku pomohl.

    • 8. 10. 2008 8:55

      Zuzka (neregistrovaný) 88.103.25.---

      Re: Škoda způsobená zaměstnancem
      Dobrý den,
      moc Vám děkuji za odpověď, určitě jste mi pomohl. Ještě se zeptám, jestli někdo nebudete vědět. Tu srážku ze mzdy provedu z HM (např. z pohyblivé složky mzdy) nebo z ČM opravdu jako srážku? Jsem poměrně "nováček" v zaměstnání bez zkušeností a nevím, co je správnější. Moc děkuji.

    • 8. 10. 2008 10:26

      pája (neregistrovaný) 81.19.43.---

      Re: Škoda způsobená zaměstnancem
      Měli jste podepsáno převzetí nářadí od zaměstnance? viz § 255 ZP?
      Na nářadí nelze uzavírat tzv. hmot.odpov., i když se to dnes již nazývá jinak. Pokud ano,ztrátu těchto předmětů je povinen zaměstnanec uhradit v plné výši, pokud neprokáže, že ztráta vznikla zcela nebo částečně bez jeho zavinění.
      Pokud nepodepsal písemné potvrzení o převzetí nářadí, tak musíte provést tzv.škodní řízení, sepsat s ním záznam o škodě, popsat výši, jak vznikla atd. a dohodnout se na způsobu úhrady- zaplatí sám z výplaty, nebo dohodu o srážkách ze mzdy, kterou podepíšete a budete mu srážet splátky až do úplné úhrady ceny nářadí, tuto výši musíte nějak konkrétně vyčíslit. Bez dohody, nemá-li podepsáno písemné potvrzení o převzetí, srážet nemůžete nic.

    • 8. 10. 2008 11:13

      Zuzka (neregistrovaný) 88.103.25.---

      Re: Škoda způsobená zaměstnancem
      Ještě jednou moc děkuji za rady, jste všichni moc hodní, už mám jasno :-). Díky Zuzka

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).