Hlavní navigace

Sleva na dítě - moc prosím p. Jiřku

  • (neregistrovaný) 193.165.232.---

    8. 10. 2008 7:23

    Zaměstnanec dosud na základě potvrzení o studiu dvojčat na středním odborném učilišti uplatňoval slevy na obě tyto děti.
    Jedno z dětí dle potvrzení bylo studentem od 1.9.2005 do 31.8.2008 - slevu jsem poskytla i za měsíce prázdnin, tedy červenec a srpen 2008. Dál už studovat nebude a od září je vedena na UP.
    Na druhé dítě přinesl zaměstnanec potvrzení o tom, že je studentem SOŠ a SOU ve šk.roce 2008/2009 denní forma vzdělávání. Nejsem si jistá,zda studium na tomto SOŠ a SOU se považuje za studium na SŠ.
    Je to tedy tak, že slevu na první dítě může zaměstnanec uplatnit jen do konce prázdnin, jak výše uvádím a na druhé dítě ji bude v letošním a příštím roce uplatňovat počínaje měsícem září?

    A ještě dotaz na studenta VŠ, který byl v naší fi. na dohodu o PP do 30.6.2008 a na HPP nastoupil od 3.9.2008. a bude při zaměstnání studovat další VŠ, ale jiný obor. Bude mít nárok na slevu na studenta za celý rok 2008 vč. dvou měsíců prázdnin?
    Já myslím, že bude.
    Děkuji.

    • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 8. 10. 2008 8:14

      Líba (neregistrovaný) 85.70.202.---

      Re: Sleva na dítě - moc prosím p. Jiřk
      Paní Jiřka asi nemá čas, tak třeba bych mohla pomoci já.

      U prvního dítěte nejdřív ověřte, jestli už mu bylo 18. Pokud ne, nezkoumáte, jestli studuje, otec má nárok na daňové zvýhodnění. Jestliže je starší, tak do konce prázdnin, jak píšete.

      Druhé dítě má nárok na zvýhodění od září. Co dělalo před tím? Střední odborné učiliště je považováno za střední školu (školský zákon 561/2004 - § 58), pokud máte pochybnosti o této konkrétní škole, ověřte si ji na seznamu MŠMT např. http://rejskol.msmt.cz/

      U vysokoškoláka má rodič nárok na zvýhodnění i přes prázdniny, protože pokračuje ve studiu do 3 měsíců. 117/1995, § 14, 2c)

    • 8. 10. 2008 8:17

      Líba (neregistrovaný) 85.70.202.---

      Re: Sleva na dítě - moc prosím p. Jiřk
      Slevu na studenta taky i přes prázdniny.

    • 8. 10. 2008 8:42

      Vlaďka (neregistrovaný) 193.165.232.---

      Re: Sleva na dítě - moc prosím p. Jiřk
      Jste velmi laskava paní Líbo a jsem ráda, že vy ten čas máte a moc děkuji za vaši obsáhlou odpověď. Přeji Vám hezký den.

      Obě děti jsou dvojčata narozená v listopadu 1989, takže jim už bylo osmnáct.
      Při čekání na odpověď jsem si v rejstříku ověřila, že předchozí škola i ta, na které pokračuje ve studiu jedno z dětí patří do okruhu škol dle zákona 561/2004. Sleva jí tedy náleží od září.

      Pokud to chápu správně, tak ta, která nepokračuje ve studiu a je jí víc jak 18 má nárok do konce prázdnin. Když by jí 18 nebylo, píšete, že nemám zkoumat zda studuje a otec má nárok na DZ.
      V opačném případě by měl nárok do kdy? No, nějak se už do toho zamotávám.

    • 8. 10. 2008 8:51

      Líba (neregistrovaný) 85.70.202.---

      Re: Sleva na dítě - moc prosím p. Jiřk
      Naposledy ten měsíc, kdy mu k 1. v měsíci ještě není 18. Takže kdyby se narodil 8.10., tak ještě za říjen. Dítě je do 18 let považováno za neaopatřené, i když nestuduje a třeba už vydělává.

    • 8. 10. 2008 8:58

      Vlaďka (neregistrovaný) 193.165.232.---

      Re: Sleva na dítě - moc prosím p. Jiřk
      Ještě jednou moc děkuji, jsem ráda, že p. Jiřka není na tomto diskuzním foru jedinná, na kterou se mohu s důvěrou obrátit.

    • 8. 10. 2008 9:04

      Líba (neregistrovaný) 85.70.202.---

      Re: Sleva na dítě - moc prosím p. Jiřk
      Paní Jiřka je určitě nejzkušenější a nejtrpělivější. Ale na některé věci vám tu může odpovědět i někdo jiný.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).