Hlavní navigace

DPH a nájem

  • (neregistrovaný) 85.160.35.---

    8. 10. 2008 11:23

    Dobrý den.Prosím o radu.Vlastník domu /dřív pouze kancelářské prostory/ nám pronajal celý tento dům, cca za 130 000,-/měs.My jsme ho zrekonstruovali na hotel. Část tohoto domu jsme, se souhlasem vlastíka domu, pronajali fyzické osobě, která tuto část zrekonstruovala na restauraci. Od něj na základě smlouvy žádáme nájemné ve výši 40.000,- Kč a 30.000,- Kč jako záloha na energie a vodu, které následně vyúčtujeme. Vlastník domu není plátce DPH a nájem nám účtuje tudíž bez DPH. Jak máme postupovat my? Nechceme využít osvobození od DPH u nájmu. Mám tedy fakturovat podnájemci nájem ve výši 40.000,-vč.19% DPH a zvlášť zálohu na energie? A jaké DPH na tuto zálohu, když vodné je s 9% a elektřina a plyn je s 19%? Děkuji moc za odpověď.

    • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 8. 10. 2008 11:34

      a (neregistrovaný) 88.101.135.---

      Re: DPH a nájem
      Pokud jste plátce a budete účtovat neplátci, 40000,- = osvobození od DPH, pokud budete účtovat plátci dle dohody můžete nájem účtovat s DPH.
      Záloha na služby, pokud se účtuje zvlášť je bez DPH - nemusí se ze záloh odvádět, až na základě vyúčtování = §21,odst.7j

    • 8. 10. 2008 11:43

      Jana (neregistrovaný) 85.160.35.---

      Re: DPH a nájem
      Děkuji. Ano, účtuji nájem plátci DPH.Takže správně s 19%. Jen k tomuto ještě prosím něco. Tento plátce má účetní a ta mu toto DPH z nájmu neodpočítívá v rámci DPH s tím, že to údaně nejde, protože my platíme nájem vlastníkovi bez DPH. Je to správně?

    • 8. 10. 2008 12:12

      a (neregistrovaný) 88.101.135.---

      Re: DPH a nájem
      O tom nic nevím, že by neměla nárok, vy jste plátce a daň odvádíte i z přeúčtovaných služeb , které pro Vás provádí neplátci. Snad přidá příspěvek ještě někdo jiný.
      Jen se musíte domluvit, zda budete účtovat s DPH = povinnost oznámit na FÚ do 30 dnů od podepsání smlouvy (viz §56 zák.DPH)

    • 8. 10. 2008 17:44

      LeaX (neregistrovaný) 83.208.54.---

      Re: DPH a nájem
      To je nesmysl, podnájemce by měla zajímat jen skutečnost, zda máte oprávnění k podnájmu nemovitosti a taky by měl řešit to své "TZ", které může být dost problematické.
      Pokud podnajímáte za účelem ekonomické činnosti podnájemce, v souladu s § 56 ZDPH klidně zdaňujte. Zálohy na služby si v příštím roce rozčleňte dle médií, ať můžete správně odvádět DPH dle jednotlivých sazeb.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).