Hlavní navigace

2 dotazy ke skončení PP - prosím,spěchá!

  • (neregistrovaný) 90.177.114.---

    8. 10. 2008 15:04

    Dobrý den,
    1. pokud zaměstnavatel urazí již poněkolikáté zaměstnance svým hrubým vyjadřováním, je to důvod k okamžitému zrušení PP ze strany zaměstnance (§ 59 ZP)?? Máte někdo zkušenosti?
    2. pokud dá zaměstnanec výpověď a omarodí (a nebo v době nemoci), je to tak, že v této době mu řádně běží výpovědní lhůta? (omezení má jen zaměstnavatel - zákaz výpovědi v ochranné lhůtě § 53 ZP). Prosím o potvrzení.
    Mockrát děkuji za Vaše rady a zkušenosti.

    • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 8. 10. 2008 15:07

      pája (neregistrovaný) 81.19.43.---

      Re: 2 dotazy ke skončení PP - prosím,spě
      >Dobrý den,
      >1. pokud zaměstnavatel urazí již poněkolikáté
      >zaměstnance svým hrubým vyjadřováním, je to důvod k okamžitému
      >zrušení PP ze strany zaměstnance (§ 59 ZP)?? Máte
      >někdo zkušenosti?

      není, důvod je pouze dle § 56 ZP

      >2. pokud dá zaměstnanec výpověď a omarodí (a nebo v
      >době nemoci), je to tak, že v této době mu řádně běží
      >výpovědní lhůta? (omezení má jen zaměstnavatel - zákaz
      >výpovědi v ochranné lhůtě § 53 ZP). Prosím o
      >potvrzení.

      lhůta běží, zaměstnance se omezení netýká

      >Mockrát děkuji za Vaše rady a zkušenosti.

    • 8. 10. 2008 15:10

      Jiřka (neregistrovaný) 88.101.130.---

      Re: 2 dotazy ke skončení PP - prosím,spě
      Já jen doplním, že výpovědní lhůta nezačne běžet hned, jak je předána výpověď, ale až od prvního dne následujícího měsíce.

    • 8. 10. 2008 15:10

      JiřinaH. (neregistrovaný) 85.119.90.---

      Re: 2 dotazy ke skončení PP - prosím,spě
      >Dobrý den,
      >1. pokud zaměstnavatel urazí již poněkolikáté
      >zaměstnance svým hrubým vyjadřováním, je to důvod k okamžitému
      >zrušení PP ze strany zaměstnance (§ 59 ZP)?? Máte
      >někdo zkušenosti?

      Naštěstí ne :-)
      Tento paragraf se na zaměstnavatele nevztahuje, musel byste postupovat jinak - nikoli v prac.právním sporu.

      >2. pokud dá zaměstnanec výpověď a omarodí (a nebo v
      >době nemoci), je to tak, že v této době mu řádně běží
      >výpovědní lhůta? (omezení má jen zaměstnavatel - zákaz
      >výpovědi v ochranné lhůtě § 53 ZP). Prosím o
      >potvrzení.

      Ano, dáte-li výpověď a onemocníte,můžete marodit, nebo v době nemoci dát výpověď. ( jen upřesním nejedná se o ochrannou lhůtu, ale o zákaz výpovědi v ochranné době, to je něco jiného).


      át děkuji za Vaše rady a zkušenosti.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).