Hlavní navigace

Přefakturace služby do EU od neplátce

  • (neregistrovaný) 62.209.192.---

    8. 10. 2008 16:37

    Chceme přefakturovat službu od neplátce do EU (nenavyšujeme cenu), jde o reverse charge, máme uvádět na řádek 510?
    Nebo jinak: jaký je rozdíl mezi § 14, odst. 3 g a 15 odst. 5 e ?

    Za poskytnutí služby se považuje .. přeúčtování služeb od osoby, která není plátcem daně.
    nebo?
    Za poskytnutí služby se nepovažuje ....přeúčtování služeb od neplátce....
    Děkuji

    • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 9. 10. 2008 8:37

      Barbara (neregistrovaný) 80.188.29.---

      Re: Přefakturace služby do EU od neplátc
      Asi jste chtěla napsat §14 odst. 5e.
      Rozdíl je právě v pokračování věty kterou jste začala v 5e ...
      "...pokud přijatá úhrada nepřevyšuje částku, za kterou plátce služby pořídil a o této skutečnosti účtuje odpovídajícím způsobem podle zvláštního předpisu11a) nebo vede daňovou evidenci odpovídajícím způsobem, pokud jde o plátce, který nemá povinnost vést účetnictví"

      Tím se říká, že pokud přeúčtujete stejnou částku, kterou máte na vstupu (bez marže) a účtujete odpovídajícím způsobem (tzn.nejlépe přes zúčt. vztahy) jedná se o přeúčtování, které není poskytnutím služby

    • 9. 10. 2008 9:16

      Jarka (neregistrovaný) 62.209.192.---

      Re: Přefakturace služby do EU od neplátc
      Máte pravdu, jde o § 14. Nechci se v tom moc šťourat, ale
      připadá mi to trochu nelogické, protože v odst. 3 g se také
      uvádí "přefakturace" a o navyšování ceny tu není ani zmínka.
      Takže budu postupovat podle odst. 5e. To znamená, že pokud budu přefakturovávat do EU, nebudu tuto službu uvádět v řádku 510? A to se bude týkat i přefakturuace od plátce, když si neuplatním DPH na vstupu. To že pak neodvedu DPH ani na výstupu, je mi jasné.
      Moc děkuji za pomoc

    • 9. 10. 2008 10:11

      Barbara (neregistrovaný) 80.188.29.---

      Re: Přefakturace služby do EU od neplátc
      Pokud budete postupovat dle 14/5e, tak se nejedná o poskytnutí služby, neuvádíte nikde. Rozdíl mezi těmi dvěma odstavci je právě v tom, že v jednom případě přeúčtováváte službu = "poskytujete ji" a v druhém jenom přeúčtováváte nějakou částku, kterou jste
      za někoho zaplatili.
      Upozorňuji však, že novelou, která bude platit od r. 2009, je 14/5e zrušeno a nahrazeno novým odstavcem v §36. Ještě to nemám prostudováno, ale myslím si, že podstata zůstává stejná.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).