Hlavní navigace

Dálkové studium VŠ a odvody u OSVČ

 • (neregistrovaný)

  8. 10. 2008 22:12

  Dobrý den,

  chci začít podnikat a zároveň studuji vysokou školu dálkovou/kombinovanou formou. Chtěl jsem se zeptat, zda-li je moje studium bráno jako hl. činnost a podnikání by bylo vedlejší - tím pádem bych měl úlevy na zdr. poj a soc. zabezp. nebo nikoli? Pokud by tomu tak bylo, jaký zákon se na toto váže?

  Předem děkuji za rady

  • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 9. 10. 2008 7:18

   Míša (neregistrovaný) 83.240.30.---

   Re: dálkové studium VŠ a odvody u OSVČ
   V případě dálkového studia se obávám, že po dobu studia za Vás není plátcem pojistného stát, tudíž byste si měl pojistné na SZ a ZP hradit sám. Tedy, že podnikání bude pro Vás hlavním zdrojem příjmů a budete mít povinnost platit minimální výši záloh. Jedinou úlevou by mohla být sleva na dani jako na studenta pokud byste splnil podmínky dané zákonem o daních z příjmů.

  • 9. 10. 2008 15:39

   LeaX (neregistrovaný) 83.208.54.---

   Re: dálkové studium VŠ a odvody u OSVČ
   Nastudujte § 12 - 15 zákona č. 117/1995 Sb. (o státní sociální podpoře). Zjistíte, že pokud nejde o program celoživotního vzdělávání, jste stále považován za osobu soustavně se připravující na budoucí povolání, tudíž státního pojištěnce. ZP platit průběžně nemusíte (studium je třeba doložit), u SP se podnikání posuzuje jako vedlejší činnost. Blíže viz údaje ZP a ČSSZ na webu.
   Jinak by tomu bylo u dálkového studia na SŠ.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).