Hlavní navigace

Silniční daň u OA v OM

  • (neregistrovaný) 93.91.52.---

    9. 10. 2008 10:32

    Poradí mi prosím někdo? Jak je to se silniční daní u osobního automobilu v obchodním majetku fyzické osoby, která uplatňuje pouze odpisy, ale neuplatňuje pohonné hmoty?
    Dańový poradce říká, že v tomto případě se silnička neplatí.
    Je mi to divné.
    Děkuji

    • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 9. 10. 2008 11:07

      Jana (neregistrovaný) 85.132.151.---

      Re: Silniční daň u OA v OM
      V případě aut v podnikání mají podnikatelé 2 možnosti: 1/ zahrnout do OM a májí pak nárok uplatńovat odpisy, náklady na PHM , opravy atd... zde je jednoznačná povinnost placení silniční daně 2/ nezahrnout do OM, pak si uplatňují náhrady za jednotlivé služební jízdy a zde se silnička neplatí Obávám se, že v případě že ste zahrnul auto do OM a auto v daném období k podnikání využíváte, tak se placení daně nevyhnete. Jen nechápu proč si nedáváte náklady na PHM do nákladů ?

    • 9. 10. 2008 12:52

      Ája (neregistrovaný) 93.91.52.---

      Re: Silniční daň u OA v OM
      >Děkuji za odpovědi, nejde o mě, jde o jednoho známého.
      Také se mi to zdá divné, když si auto dal do OM, tak ho nemá jen na okrasu. Přeci s ním musí jezdit, ne.
      V případě aut v podnikání mají podnikatelé 2 možnosti:
      >1/ zahrnout do OM a májí pak nárok uplatńovat odpisy,
      >náklady na PHM , opravy atd... zde je jednoznačná
      >povinnost placení silniční daně 2/ nezahrnout do OM,
      >pak si uplatňují náhrady za jednotlivé služební jízdy a
      >zde se silnička neplatí
      > Obávám se,
      >že v případě že ste zahrnul auto do OM a auto v daném
      >období k podnikání využíváte, tak se placení daně
      >nevyhnete. Jen nechápu proč si nedáváte náklady na PHM do
      >nákladů ?
      >
      >
      >

    • 9. 10. 2008 15:09

      Eva (neregistrovaný) 85.70.111.---

      Re: Silniční daň u OA v OM
      >V případě aut v podnikání mají podnikatelé 2 možnosti:
      >1/ zahrnout do OM a májí pak nárok uplatńovat odpisy,
      >náklady na PHM , opravy atd... zde je jednoznačná
      >povinnost placení silniční daně 2/ nezahrnout do OM,
      >pak si uplatňují náhrady za jednotlivé služební jízdy a
      >zde se silnička neplatí
      > Obávám se,
      >že v případě že ste zahrnul auto do OM a auto v daném
      >období k podnikání využíváte, tak se placení daně
      >nevyhnete. Jen nechápu proč si nedáváte náklady na PHM do
      >nákladů ?
      >
      >Paní Jano nespletla jste se?
      Myslím, že pokud jezdí OA nezařazeným v OM pro podnikání, musí platit silniční daň.
      >

    • 9. 10. 2008 11:44

      vanda (neregistrovaný) 194.145.182.---

      Re: Silniční daň u OA v OM
      daňový poradce má pravdu - minulý týden mi paní Dáša poslala z vyjádření z MV, cituji: "Nejde-li o nákladní automobily tak od 1.1.04 se již neuplatňuje pro stanovení předmětu SD podmínka "vozidlo je určeno k podnikání".. Tzn. že vozidla jsou od roku 2004 předmětem SD jen v těch měsících, ve kterých jsou k podnikání skkutečně použita.....

    • 10. 10. 2008 8:45

      Vladimír 2 (neregistrovaný) 85.70.18.---

      Re: Silniční daň u OA v OM-dotaz
      Dotaz:
      v uvedeném vyjádření není vysvětleno jak zdůvodňovat FÚ
      odpisy (§24/2/a) v návaznosti na §24/1 ZDP?

      § 24 Výdaje na dosažení, zajištění a udržení příjmů
      (1) Výdaje (náklady) vynaložené na dosažení, zajištění a udržení zdanitelných příjmů

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).