Hlavní navigace

Mateřská dovolená

 • (neregistrovaný)

  9. 10. 2008 12:17

  Můžu si jenom ověřit jestli uvažuji správně.
  Zaměstnankyně odešla 27.7. na mateřskou dovolenou. a ta trvá 28 týdnů,že. Takže 28 týdnů jí proplácíme mateřskou my jako firma a po těch 28 týdnech pujde na rodičovskou a to už jí bude platit sociálka?

  • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 9. 10. 2008 12:31

   Líba (neregistrovaný)

   Re: mateřská dovolená
   Po skončení mateřské ještě pravděpodobně požádá o čerpání dovolené a pak teprve půjde na rodičovskou. O rodičovský příspěvek může požádat hned po skončení pobírání PPM.

  • 9. 10. 2008 12:33

   Jiřka (neregistrovaný)

   Re: mateřská dovolená
   Mateřské dávky se vyplácí stejně jako nemocenské dávky - v případě, že jste velká organizace, vyplácíte je Vy a o to odvádíte sociálce méně na pojištění. Pokud jste malou organizací, odesílá je zaměstnankyni sociálka. Po skončení mateřské dovolené si může zaměstnankyně požádat o vyčerpání řádné dovolené za rok 2008 a zřejmě jí vznikne i nárok na nějakou část za rok 2009. Dovolenou vyčerpá, firma ji zaplatí. A pak teprve požádá o poskytnutí rodičovské dovolené na dobu, jakou si určí, nejdéle do 3 let. Hned po mateřské si ale na úřadě požádá o rodičovský příspěvek a vybere si variantu délky pobírání příspěvku (rodičovská dovolená je název volna u zaměstnavatele a s pobíráním rodičovského příspěveku nesouvisí). Pokud si hned po mateřské nepožádá o vyčerpání řádné dovolené, ale hned požádá o rodičovskou dovolenou, bude jí řádná dovolená schována až na dobu návratu z rodičovské a pak si ji může vyčerpat.

  • 9. 10. 2008 12:34

   Renata (neregistrovaný)

   Re: mateřská dovolená
   Ano, rodičovský příspěvek platí dávkové odd. ÚP( ne OSSZ). To je co se týče placení. Jinak paní po MD může zažádat o čerpání dovolené a pak požádá o poskytnutí rodičovské dovolené (zaměstnavatele) nejdéle do 3 let věku dítěte.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).