Hlavní navigace

Prodej pohledávky - zdanění??

  • (neregistrovaný) 217.77.165.---

    9. 10. 2008 15:41

    Dobrý den, prosím o odpověď: fyzická osoba prodá - postoupí svou pohledávku např. 500tis.Kč - prodá třetí osobě za 200tis. Jak se daní tento příjem? Podle jakého paragrafu ZDzP? Je nutné ocenit?
    Předem děkuji z.

    • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 9. 10. 2008 19:52

      anonym (neregistrovaný) 85.132.220.---

      Re: prodej pohledávky - zdanění??
      Pokud postoupí pohledávku za cenu nižší, zdaní nominální hodnotu pohledávky a to ve zd. období, kdy byla pohledávka postoupena - § 23 odst. 13.
      Pokud vede DE, pak u poplatníků, kteří jsou plátci daně z přidané hodnoty nebo jimi byli v době vzniku pohledávky, se jmenovitá hodnota pohledávky snižuje o výši daně z přidané hodnoty, pokud byla splněna vlastní daňová povinnost na výstupu.
      Je jedno, že postoupil za cenu nižší.
      Pokud by postoupil za cenu vyšší, pak zdaní tuto vyšší cenu.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).