Hlavní navigace

Ztráta dovolené ??

  • (neregistrovaný) 195.113.198.---

    10. 10. 2008 6:25

    Můžou mi vzít dovolenou ? Z r. 2007 mi zbylo 23 dnů dovolené. Nárok 5 týdnů. Zatím nestihl vybrat pracovně, pak nemoc. Nastoupím až v lednu 2009. Vše se prý nedá proplatit. Na kolik tedy budu mít nárok dovolené z roku 2007 ? Děkuji za odpověď

    • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 10. 10. 2008 7:17

      xy5 (neregistrovaný) 62.204.241.---

      Re: ztráta dovolené ??
      Dovolenou určuje zam-tel, takže Vám byl povinen ji nařídit. Vše je popsáno v Zákoníku práce - oddíl Dovolená
      Vás se týká hlavně § 218 odst. 2,4,5
      Ano, o dovolenou přijít můžete, jen ,3 dny, které Vám zůstávají nad zákonný nárok (20 dnů) se s Vaším souhlasem mohou převést do příštího roku
      Jinak máte ze zákona nárok 1. prac. den po 31.10. (letos tedy od 3.11.) čerpat dovolenou za loňský rok (zam-tel Vám to musí umožnit, pokud se nedohodnete na jiném datu čerpání do konce roku, ale to je složitější a když Vám nebyl schopen dovolenou nařídit doposud, tak si dejte pozor, abyste opravdu o ni nepřišel, tak bych tento § využila)

    • 10. 10. 2008 8:46

      Líba (neregistrovaný) 85.70.202.---

      Re: ztráta dovolené ??
      Podle mého názoru lze do dalšího roku převést nebo proplatit 5 dnů dovolené. Jestli budete na neschopence do konce roku, tak vám zbytek propadne.

    • 10. 10. 2008 8:57

      xy5 (neregistrovaný) 62.204.241.---

      Re: ztráta dovolené ??
      Tak to je zajímavé - kolik dnů lze převést 3 nebo 5? (My máme zákonný nárok 20 dnů, takže neřeším, ale zajímalo by mě to). Prosím, můžete vysvětlit ti, kteří máte dovolenou nad rámec? Děkuji

    • 10. 10. 2008 9:36

      hajda (neregistrovaný) 88.100.207.---

      Re: ztráta dovolené ??
      my máme také 20dní dovolené, ale z předchozího zaměstnání jsem nabyla dojmu, že lze převést 5 dní nad rámec i když je nějaká dovolená vybraná.

    • 10. 10. 2008 9:40

      Katuška (neregistrovaný) 194.228.18.---

      Re: ztráta dovolené ??
      Zákonný nárok je 20 dní, vše nad rámec zákona je možné převést do dalšího roku (tedy z roku 07 do 09). Při čerpání dovolené je čerpán nejdříve zákonný nárok (nárokové složky mají vždy přednost před tím "navíc"), tudíž v tomto případě skutečně mohou převést 5 dní, protože vyčerpal 2 dny, zbývá mu 18 dní nárokové dovolené dle ZP + 5 dní navíc (nad rámec nároku). Předpokládám, že se jedná o soukromý sektor.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).