Hlavní navigace

Výpověď dohodou

  • (neregistrovaný) 77.236.193.---

    10. 10. 2008 10:19

    Pokud se zaměstnanec a zaměstnavatel dohodnou o ukončení pracovního poměru, může mu i tak zaměstnavatel vyplatit odstupné?

    • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 10. 10. 2008 10:24

      Jana (neregistrovaný) 85.132.151.---

      Re: výpověď dohodou
      Ŕešila bych to formou větší prémie v poslední mzdě, nikde bych neuváděla, že jde o odstupné...ze zákona v takovém případě nemá zaměstnavatel tuto povinnost, takže by to asi v případě že vyplatí odstupné a bude trvat na tom, že je to odstupné, by si to asi neměl dát do nákladů... toť můj názor

    • 10. 10. 2008 13:57

      Katuška (neregistrovaný) 194.228.18.---

      Re: výpověď dohodou
      Jenže prémie podléhá ZP a SP, zatímco odstupné dle zákona (důvod ukončení PP, při němž náleží odstupné, je třeba uvést v dohodě) podléhá jen dani z příjmu.

    • 10. 10. 2008 10:25

      pája (neregistrovaný) 81.19.43.---

      Re: Dohoda-ukončení PP
      Pokud existují důvody dle § 52 ZP(a-d), budou-li uvedeny v dhodě, tak ano.Výše dle písmene v §.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).