Hlavní navigace

Silniční daň OSVČ v době nemoci

  • (neregistrovaný) 80.188.167.---

    10. 10. 2008 13:31

    Musí FO platit silniční daň auta v obchodním majetku i v době, kdy je několik měsíců na nemocenské ? Může v průběhu roku změnit roční sazbu na denní, zaplatit za 1.půlrok, kdy ještě pracoval, dvě zálohy roční sazby a pak přejít na denní a neplatit nic, protože v době nemoci nikam nejezdil ?

    • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 10. 10. 2008 13:47

      J. (neregistrovaný) 217.117.215.---

      Re: Silniční daň OSVČ v době nemoci
      Nelze, protože vozidlo je v obch.majetku. Musely by se dát SPZ do depozitu a neplatit tedy ani pov.ručení. Jinak denní sazba platí pouze:

      §4 (2) Poplatníkem daně je rovněž

      a) zaměstnavatel, pokud vyplácí cestovní náhrady svému zaměstnanci (Pozn. č. 4a: § 6 odst. 2 zákona č. 586/1992 Sb., ve znění pozdějších předpisů.) za použití osobního automobilu nebo jeho přípojného vozidla, pokud daňová povinnost nevznikla již provozovateli vozidla,

      §6 (4) V případě podle § 4 odst. 2 písm. a) činí sazba daně 25 Kč za každý den použití osobního automobilu nebo jeho přípojného vozidla, je-li to pro poplatníka (zaměstnavatele) výhodnější.

      Jsou to jedntilové § ze zákona o siln.dani.

      Vy musíte používat roční sazbu. A vzhledem k propojení evidencí vozidel s FÚ, tak na to hned přijdou, když to auto neuvedete celoročně v daň.přiznání.

    • 10. 10. 2008 14:06

      I. (neregistrovaný) 77.236.196.---

      Re: Silniční daň OSVČ v době nemoci
      Začnu tím, že denní sazba se týká pouze SD za osobní automobil zaměstnance při vyplácení cestovních náhrad (zák.o SD §4 odst.2 písm.a) a §6 odst.4). Vy tedy musíte používat sazbu roční.
      SD musíte platit, pokud je vozidlo používáno k podnikání (s výjimkou vozidel nad 12 tun...) - viz zákon o SD §2 odst.1. Pokud máte celé měsíce, kdy jste opravdu nejezdil a dokážete si to obhájit, SD platit nemusíte. Např. jste nemocen od 5.7. do 29.11., nebudete v té době mít žádný zápis v knize jízd, žádné čerpání PHM, žádnou opravu auta, atd. pak za 8-10/08 nemusíte zálohu platit.
      Pokud uložíte SPZ do depozita, nemusíte platit ani pov.ručení.

    • 10. 10. 2008 13:49

      V. (neregistrovaný) 193.165.232.---

      Re: Silniční daň OSVČ v době nemoci
      Zkuste si přečíst zákon o silniční dani, paragraf 10.

    • 10. 10. 2008 17:26

      Hanka (neregistrovaný) 77.104.239.---

      Re: Silniční daň OSVČ v době nemoci
      pokud je vozidlo v majetku firmy, nemá sundané značky ale někde stojí, pořád jste povinni za něj silniční daň platit. Pokud si najedete na sazbu, nesmíte jí měnit, zálohy se musí platit!

    • 10. 10. 2008 21:31

      ZdenaR (neregistrovaný) 78.102.194.---

      Re: Silniční daň OSVČ v době nemoci
      FO má firmu? Jinak souhlas s paní I, SD se platí za měsíce, ve kterých bylo vozidlo POUŽÍVÁNO k podnikání. Předpokládám, že nejde o nákladní auto s povolenou hmotností vyšší, než 12 t.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).