Hlavní navigace

Pracovní obuv

 • (neregistrovaný)

  10. 10. 2008 20:57

  Můj syn pracuje ve firmě,kde zaměstnancům je vydávaná jednotná pracovní obuv.Bohužel syn měl z ní zdravotní problémy/kožní/.Byl s tím i ve stavu nemocných a bylo mu vydáno lékařské potvrzení o nošení alternativní obuvi.V zaměstnání mu to však neuznali.Prý se to uznávalo pouze za"totality".Jedině aby změnil zaměstnání:Ráda bych věděla,zda lze v této věci něco podniknout nebo zda postupovali zákonně?Synovi se prace líbí.Děkuji

  • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 10. 10. 2008 21:34

   v (neregistrovaný) 193.165.13.---

   Re: pracovní obuv
   Pokud mu obuv nevyhovuje - nic mu nebrání v tom aby si sám na své náklady pořídil obuv vhodnou. Také manželovi kupuji jinou, přestože ji dostávají.

  • 11. 10. 2008 10:46

   Zdeněk (neregistrovaný) 77.104.252.---

   Re: pracovní obuv
   Dobrý den,
   omlouvám se, ale asi Vám pokazím náladu. Pracovní obuv musí splňovat, mimo jné to, že je v seznamu Výzkumného ústavu BP schválených OOPP (osobních ochranných pracovních prostředků). Pokud tedy zaměstnavatel zabezpečuje a nakupuje pracovní obuv, vychází z tzv. "Rizik práce" (to je dokument BOZP), kde je vyhodnoceno, že musí být přidělována pracovní obuv té a té vlastnosti. Pokud nemůže zaměstnanec používat schválenou obuv, není zdravotně způsobilý pro výkon smluvní práce a tedy tuto práci nemůže vykonávat.
   K předešlé odpovědi musím konstatovat, že sice se asi někde provádí postup nákupu pracovní obuvi dle popisu (každý nosí co mu vyhovuje), ale pokud to zaměstnavatel připouští, měl by od takového "osobního" nákupu požadovat doklad prodejce, že koupená obuv je typem obuvi např. pro práce ve vlhku a protiskluzná a zda je VÚBP schválena jako OOPP pro požadované činnosti. Pokud takový doklad nakupující nepředloží, neměl by zaměstnavatel připustit v takové obuvi pracovat. Nepoužívání OOPP je porušování předpisů BOZP.
   Je však ještě jedna možnost a to, že smluvní lékař závodní preventivní péče synova zaměstnavatele povolí používat i jinou, neschválenou obuv. Pokud napíše že jí může používat, měl by to zaměstnavatel akceptovat, ale mohly by mu z toho při pracovním úrazu syna vzniknou komplikace.
   Pěkný den.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).