Hlavní navigace

Automobil v podnikání?

• (neregistrovaný) 212.158.158.---

12. 10. 2008 9:41

můžu si uplatňovat výdaje na PHM, údržbu apod. u osobního automobilu, který jsem koupil na IČO, ale platba za auto nešla z podnikatelského účtu? vysvětlím - smlouva na koupi je na moje IČo, techničák taky, ale platil jsem v různých splátkách ze soukromých peněz, takže výdaj se mi vůbec neobjeví v daňové evidenci. odpisy taky uplatňovat nebudu. nebude FÚ nějak zjišťovat z jakých peněz jsem to platil? díky moc za radu. Jsem plátce dph a vedu daňovou evidenci.

• Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 12. 10. 2008 10:33

anonym (neregistrovaný) 85.132.220.---

Re: automobil v podnikání?
      Je jedno, zda je v TP zapsáno IČO či nikoliv. Vy jste fyzická osoba a jste vlastníkem auta. Je jedno, z jakých peněz jste auto platil. Samozřejmě, pokud bude auto v obchodním majetku, pak by jste měl umět prokázat zdroj příjmů na úhradu tohoto auta (např. půjčka od příbuzných). Z toho, co zde uvádíte vyplývá, že auto zřejmě nechcete vložit do OM (nechcete uplatňovat odpisy).
      Pokud auto nebude zařazeno v obchodním majetku, pak nelze uplatnit skutečné výdaje na PHM, opravy a údržbu. Samozřejmě nelze ani uplatnit DPH. Jediné, co lze uplatnit jako daňový výdaj, bude zaplacená SD.
      Můžete ale uplatnit náhrady a to za používání auta nevloženého do OM ve výši (pro rok 2008) 4,10 Kč/ujetý km + náhrady za spotřebované PHM (průměrná spotřeba PHM x cena PHM : 100) na ujetý km. Průměrnou cenu zjistíte z TP a cenu PHM vyhlásí MF po skončení roku. Pro výpočet lze použít i doložené ceny z paragonů za nákup PHM z doby pracovní cesty.
      Jste povinen vést knihu jízd a hradit SD za měsíce, kdy bylo auto použito k podnikání.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).