Hlavní navigace

Prosím o právní a účetní radu!!!

  • (neregistrovaný)

    13. 10. 2008 11:00

    Dobrý den, rád bych Vás poprosil o radu týkající se převodu nemovitosti na základě kupní smlouvy z roku 2004. V roce 2004 jsem na základě kupní smlouvy koupil byt od svých rodičů za symbolickou cenu 300.000 Kč. Jelikož jsem nespěchal na zapsání v katastru nemovitostí (rodiče v bytě stále bydlí a budou) a k zápisu dojde pravděpodobně v měsíci listopadu 2008, jak je to s placením daně z převodu nemovitosti? Vím, že v roce 2004 se daň platila dle zákona a nyní v roce 2008 je daň u osob I. skupiny příbuzných zrušena. Vím, že rozhodující byl zápis v katastru nemovitostí a do 3. měsíce od zápisu se muselo podat přiznání k DzN. Jak to tedy bude v mém případě mám platit daň a nebo ne? Chci mít vše v pořádku, tak abych něco neopomenul.
    Moc Vám děkuji za případné rady.

    • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 13. 10. 2008 11:37

      PavlaS (neregistrovaný)

      Re: prosím o právní a účetní radu!!!
      1Daň z převodu z nemovitosti není u 1.skupiny zrušena a rodiče jsou povinny zaplatit 3% z vyšší ceny buď z kupní ceny nebo z ceny na základě znaleckého posudku,(Ta která je vyšší)
      2.Sepsala bych novou smlouvu,že k prodeji došlo v roce 2008

    • 13. 10. 2008 11:55

      Jirka (neregistrovaný)

      Re: prosím o právní a účetní radu!!!
      Děkuji a chci se jen zeptat, proč sepisovat novou smlouvu?

    • 13. 10. 2008 12:03

      p. (neregistrovaný)

      Re: prosím o právní a účetní radu!!!
      to zrušení o kterém mluvíte se týká darovací daně. nechte si udělat nový znalecký posudek. také bych raději udělala novou smlouvu, nevím jestli by katastrální úřad akceptoval smlovuu starou 4 roky. ale můžete tak zavolat a na oddělení vkladů vám to určitě řeknou

    • 14. 10. 2008 9:03

      právník (neregistrovaný)

      Re: prosím o právní a účetní radu!!!
      Vlastnictví k nemovitosti evidované v katastru se nabývá (vzniká) k datu podání návrhu na vklad do KN. Pokud jste tedy nedali kupní smlouvu na katastr, jako by smlouva neexistovala. Na katastr ji samozřejmě dát můžete, ale daň z převodu nemovitostí se platí z vyšší částky (kupní vers. odhadní cena).

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).