Hlavní navigace

Přesčasy!

  • (neregistrovaný) 217.117.220.---

    13. 10. 2008 13:07

    Chtěla bych se zeptat na toto:
    Je možné oznámit, že v platovém vyměru je již započítáno 10hodin přečasu, že ostatní přesčasy nebudou propláceny, ale bude možné je čerpat jako NV, ale pouze v daném měsíci...
    Ve smlouvě nic o 10hodinách přesčasu není.
    A je to zákonné, že NV se musí vyčerpat ještě v tom měsíci?
    Moc děkuji za odpověď, Tereza Černá

    • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 13. 10. 2008 13:32

      VH (neregistrovaný) 88.101.60.---

      Re: Přesčasy!
      Jde-li skutečně o platový výměr (nikoliv mzdový), pak práce přesčas je odměňována v režimu § 127 zák. práce. Pokud by se přece jenom jednalo o mzdu, pak přihlédnout k případné práci přesčas je možné pouze u vedoucích, a to v rámci smluvního ujednání mzdy, nikoliv ve mzdovém výměru. Nejvyšší rozsah práce přesčas, k němuž je možné takto přihlédnout, je 150 hodin ročně. Za práci přesčas náleží mzda a příplatek a NV je možné jen se zaměstnancem dohodnout. NV může být čerpáno i později - není-li poskytnuto v době 3 měsíců po výkonu práce přesčas nebo v jinak dohodnuté době, právo zaměstnance se mění zpět na příplatek. Tou dohodnutou dobou může být třeba i příští rok.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).