Hlavní navigace

Nevyplacené mzdy a §56 9 měsících

  • (neregistrovaný) 81.92.159.---

    13. 10. 2008 14:18

    Zaměstnanec, který nedostal mzdu za říjen a listopad loň. roku koncem listopadu onemocněl a dosud je na PN. Nyní chce ukončit PP ve firmě podle §56. Tvrdím, že to už teď nemůže, že podle tohoto § mohl ukončit PP nejpozději v únoru, na Inspektorátu práce mu tvrdí, že může i nyní. Kde je pravda? Mohu vycházet z §59 (do dvou měsíců od zjištění skutečnosti) ? Je tu nějaký právník, který mi pomůže?

    • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 13. 10. 2008 14:50

      Renata (neregistrovaný) 81.92.159.---

      Je tu někde právník?
      >Zaměstnanec, který nedostal mzdu za říjen a listopad
      >loň. roku koncem listopadu onemocněl a dosud je na PN.
      >Nyní chce ukončit PP ve firmě podle §56. Tvrdím, že to
      >už teď nemůže, že podle tohoto § mohl ukončit PP
      >nejpozději v únoru, na Inspektorátu práce mu tvrdí, že může
      >i nyní. Kde je pravda? Mohu vycházet z §59 (do dvou
      >měsíců od zjištění skutečnosti) ? Je tu nějaký právník,
      >který mi pomůže?

    • 13. 10. 2008 15:19

      VH (neregistrovaný) 88.101.60.---

      Re: Je tu někde právník?
      Zdravím - určitě víte, že pro okamžité zrušení PP platí dvouměsíční subjektivní lhůta počítaná ode dne, kdy se zaměstnanec o jeho důvodu dověděl, a roční objektivní lhůta počítaná ode dne, kdy tento důvod vznikl. Obě lhůty jsou lhůtami prekluzivními. Roční objektivní lhůta ještě neuběhla, ale nevíme, kterého data se zaměstnanec o důvodu k postupu podle § 56 (1) b) zák. práce dověděl. Možná díky PN tvrdí, že se tak stalo např. v tyto dny - v době PN se zdržuje na jiné adrese, než jsou mu zasílány výpisy z banky (jde-li o bezhotovostní výplatu) apod. Pokud zruší PP okamžitě i přesto, že je po lhůtě, jeho PP skončí a na Vás bude, zda vyplatíte odstupné a zda se budete domáhat vyslovení neplatného rozvázání PP soudní cestou (a zda zároveň prohlásíte, že trváte na dalším výkonu práce). Na to, aby mohl být vysloven jednoznačný závěr, by bylo zapotřebí znát více okolností.

    • 13. 10. 2008 16:26

      Renata (neregistrovaný) 81.92.159.---

      Re: Je tu někde právník?
      Zaměstnanec o tom, že mu nechodí mzda, věděl od samého počátku. Ze začátku mu nechodila ani nemocenská, dokud se mi nepodařilo předat nevyplacené nemoocenské OSSZ. Nyní už jsme MO, takže nem. dávky mu nyní vyplácí OSSZ. Zdržuje se stále na stejné adrese, o jeho nevědomosti nemůže být ani řeč. Naopak, on žil v domnění, že nemůže zrušit PP, protože je na nemocenské, což jsem mu vyvrátila, ovšem nyní po přečtení §57 sama nevím, zda on neměl pravdu. Nejde nám ani tak o to, tomuto zaměstnanci zachovat PP, jde o to, zda skončí dohodou (s tím jeho nadřízený souhlasí) nebo zda může zrušit PP podle §56 s nárokem na odstupné, jak mu říkají na tom Inspektorátu práce.

    • 13. 10. 2008 18:27

      Hana Ledvonová (neregistrovaný) 90.177.18.---

      Re: Je tu někde právník?
      Že byste mu takhle zaplatili,co mu dlužíte,to Vás asi nenapadne,že?Co vy? Taky pracujete zadar?

    • 13. 10. 2008 18:37

      Jiřka (neregistrovaný) 88.101.130.---

      Re: Je tu někde právník?
      Dluh firmy vůči zaměstnanci je věc druhá. Samozřejmě, že on může firmu i zažalovat a požadovat vyplacení dlužných mezd i s úroky z prodlení. Zrušit pracovní poměr podle § 56 a požadovat odstupné už ale prostě nemůže, pokud o tom, že mzdu nedostal, věděl už tehdy. Prostě prošvihl dobu.

    • 13. 10. 2008 19:15

      Renata (neregistrovaný) 81.92.159.---

      Re: Je tu někde právník?
      Dík za radu,právníku, budu o tom přemýšlet. Škoda, že na svém účtu tolik peněz nemám, hned bych šla a dala mu je. To víte, my mzdové účetní jsme v balíku.

    • 13. 10. 2008 18:33

      Jiřka (neregistrovaný) 88.101.130.---

      Re: Je tu někde právník?
      Jsem přesvědčená, že teď už podle § 56 (s nárokem na odstupné)zrušit prac. poměr nemůže, protože již prošvihl tu lhůtu 2 měsíce, kdy tento § mohl použít. Podle § 59 tak může učinit do 1 roku od doby, kdy důvod vznikl, ale zároveň nejpozději do 2 měsíců, kdy se o tom dozvěděl. Pokud mzda za listopad nebyla vyplacena ani do 15.1., mohl takto nejdříve 16.1. prac. poměr zrušit. Toho 16.1. podle Vás jistě věděl, že ještě tuto mzdu nedostal, takže nejpozději mohl zrušení podle § 56 použít v polovině března.
      Dohodnout na skončení se můžete, ale nárok na odstupné nemá, ledaže by v té dohodě byl důvod (např. nadbytečnost).

    • 13. 10. 2008 19:20

      Renata (neregistrovaný) 81.92.159.---

      Re: Je tu někde právník?
      VH i Jiřce moc děkuji, pomohli jste mi vyřešit velký problém. Zaměstnanec nebude rád, ale pro mě je důležité, že se mohu opřít o ZP.

    • 13. 10. 2008 19:26

      VH (neregistrovaný) 89.176.209.---

      Re: Nevyplacené mzdy a §56 9 měsících
      Já nechápu, proč reagujete tímto způsobem - pokud jde o mě, snažila jsem se ukázat, že podle okolností, které mimochodem ve Vašem dotazu uvedeny nebyly, může soud dospět k tomu, že subjektivní lhůta skutečně ještě běží. Ať mu dlužnou mzdu vyplatíte nebo ne a on zruší PP okamžitě po lhůtě, je Vaší poviností mu vyplatit odstupné. Až za několik let soud rozhodne k Vaší žalobě, že se jedná o neplatné rozvázání PP, bude jeho povinností Vám odstupné vrátit. A když zmiňujete nemocenské, to není mzdou.

    • 13. 10. 2008 19:36

      Renata (neregistrovaný) 81.92.159.---

      Re: Nevyplacené mzdy a §56 9 měsících
      Já vám asi nerozumím, jakým způsobem reaguju? On za mnou přišel s tím, že chce odejít okamžitě s odstupným. Já koukám do ZP a nevím, zda na to nárok má nebo ne. Opravdu nerada bych jeho odstupné platila ze svého, protože pokud by ne to nárok neměl a já mu je přiznala, mohli by to nadřízení po mně chtít zaplatit. Zároveň ho samozřejmě nechci ošidit, pokud na to nárok má. O tom, že má nárok na nevyplacenou mzdu, já nepolemizuju, ale já bohužel opravdu nejsem ten, kdo v této firmě říká, komu zaplatit a komu ne.

    • 13. 10. 2008 21:32

      Renata (neregistrovaný) 81.92.159.---

      Re: Nevyplacené mzdy a §56 9 měsících
      Tak teď mě napadlo, že jste si myslela, že to píšu ironicky. Tak to poděkování v žádném případě ironicky myšleno nebylo. Vůči Vám, VH, ani paní Jiřce, by si snad nikdo, kdo tady čerpá rady pro svou práci, ironii dovolit nemohl. Jsem ráda, že jste mi odpověděli, i když možná každá jinak, ale já si to přeberu. Opravdu děkuju.

    • 14. 10. 2008 9:47

      VH (neregistrovaný) 88.101.60.---

      Re: Nevyplacené mzdy a §56 9 měsících
      To víte, že jsem si to trochu myslela, protože jsem se snažila odpovědět rychle a řeknu - dost jsem musela popřemýšlet, jestli bych připustila, zda s dnešním datem může nastat situace, že subjektivní lhůta skutečně ještě neuplynula. Praxe mě naučila být asi více opatrná a rozhodně na některé dotazy bych neodpovídala černobíle jako jiní. Přeji hezký den.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).