Hlavní navigace

Penále za neuznané náklady.

• (neregistrovaný) 90.177.39.---

13. 10. 2008 18:00

Máte někdo zkušenost, jaké náklady čekají firmu v případě, že FÚ neuzná do nákladů např. monitor? Že vrátím DPH je mi jasné, ale jak vysoká je "pokuta", jednak za krácení DPH a jednak za snížení daňového základu. Pokud třeba bude kontrola až po 3 letech, tak by to možná mohlo být dost drahé. Napíše mi někdo? Ptám se proto, že chystáme do firmy koupit pro invalidního zaměstnance velký monitor a jednateli někdo řekl, že to někde FÚ vyhodí a někde ne, a to jenom proto, že má TV připojení. Jenže je levnější než "obyčejný" monitor stejné velikosti. Tak teď nevím.

• Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 14. 10. 2008 7:04

Kontrolka (neregistrovaný) 193.86.121.---

Re: Penále za neuznané náklady.
      Klidně kupte monitor jaký chcete.
      Pro váš klid si ale schovejte letáky, ze kterých bude patrné, jaké byly ceny jiných monitorů.
      Já bych vám to tam nechala.

• 14. 10. 2008 13:38

Lada (neregistrovaný) 194.228.235.---

Velice Vám děkuji za názor. Můžu se ještě zeptat na jednu maličkost? Pokud je tím zaměstnancem jeden z jednatelů a pracoviště bude mít zřízené v sídle firmy - které je zároveň jeho trvalým bydlištěm, nemůže být problém zde? Když se na to podívám laicky, tak bych si řekla, že mu v podstatě koupíme do domácí pracovny monitor, který by mohl zároveň sloužit jako TV. Tím neříkám že bude, ale jak to dokážu případné kontrole, že je monitor opravdu na práci pro firmu - případně na prezentace pro zákazníky? A ještě prosím o informaci, jaká je výše toho úroku v případě, že by FÚ neuznal náklad jako daňový. Velmi Vám děkuji za čas.

• 14. 10. 2008 14:13

Kontrolka (neregistrovaný) 193.86.121.---

Penále je 20%. Z částky.
      Úroky se pak počítá zvlášť, přesně vám to neřekne ani FÚ, počítá se to samo podle aktuálních sazeb ČNB.

Ale k Vašemu problému: jestli je jedna místnost v domě vyloženě zařízená jako kancelář (ordinace, dílna...) a nejsou do nákladů dávané všechny náklady spojené s provozem domu (telefony, energie, voda....) ale jen určitá část - podíl podle plochy, no prostě úměrně a je to pokud možno smluvně ošetřeno, pak by neměl být problém. A pokud se při kontrole bude monitor vyskytovat v kanceláři, tak bych nenamítala už vůbec nic. Jo, kdyby byla v nákladech třeba pračka, tak bych ji chtěla vidět a chtěla bych vidět zároveň pračku v domáctnosti jednatele. Ale nemůžu po nikom chtít aby vlystil doma televiti. Ani jako FÚ.
      Jen podotýkám, že budete muset (pokud má monitor TV připojení) platit televitní poplatky. A ty jsou nedaňové, leda byste prokázali, že příjem televize slouží k dosažení zajištění a udržení příjmů. I když jsou ze zákona povinné.

• 14. 10. 2008 15:51

Lada (neregistrovaný) 90.177.39.---

Jste moc hodná, že se se mnou tak zdržujete. Budu tedy tak drzá, že rozvedu problém ještě hlouběji a budu doufat, že mi odpovíte. Oním zaměstnancem je můj manžel, v současné době se nachází mězi dvěma operacemi krční páteře a proto jsme mu museli v kanceláři - je to sídlo firmy a zároveň obytná místnost v našem domě-upravit pracovní prostředí. Operatér mu doporučil pracovní křeslo-to poradce bez problémů doporučil jako daňový výdaj. V současné době k dokončení pracoviště schází PC stůl a monitor. Protože ale manžel není schopen sedět u "normálního PC", je ve výrobě stůl s náklapnou deskou na klávesnici a objednán onen monitor k pověšení na zeď. A tady právě nevím, aby nás potom někdo neobvinil, že jsme si prostě jenom koupili velkou TV. My samozřejmě již TV přístroj máme a budeme ho mít i nadále. Pokud budete mít chvilku, napište mi prosím, jak by jste se na to jako kontrolor dívala vy. Vaše zkušenosti z praxe jsou pro mě důležitější, než názor spolupracovníků. Děkuji.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).