Hlavní navigace

Souběh OSVČ a zaměstnání a sleva na dani

• (neregistrovaný) 82.208.2.---

13. 10. 2008 19:34

Dobrý večer,
    dneska jsem mluvila s mzdovou účetní ohledně výše uvedeného problému a ona mi tvrdila, že je naprosto v pořádku následující situace: Zaměstnanec podepíše prohlášení k dani a je mu uplatňována měsíčně sleva ve výši 2070,- a on, protože má ještě příjem z podnikání, si podá daňové přiznání, kde v ř.64 uplaní slevu na dani (do loňska 7200,-, nyní 24840,-). Domnívám se, že si daňovou slevu tedy uplatní dvakrát, ale ona tvrdí, že to tak není a že ona to takhle dělá a jen mi to neumí vysvětlit. Nějak to pořád nechápu, poradí mi někdo? Předem moc děkuji za odpověď.
    Jitka

• Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 13. 10. 2008 21:41

Iva (neregistrovaný) 88.101.204.---

Re: souběh OSVČ a zaměstnání a sleva na
      Ano, je to tak. Musíte to brát tak, že v zaměstnání se Vám počítá záloha na daň a vy musíte udělat na konci roku vyúčtování = daňoé přiznání. Sečtete příjmy ze zaměstnání a z podnikání, vypočtete daň a uplatníte si v DP slevu na dani. Sice již byla uplatňována měsíčně, ale v konečném DP ji musíte uvést také.

• 13. 10. 2008 22:38

alena (neregistrovaný) 80.188.29.---

Re: souběh OSVČ a zaměstnání a sleva na
      Jitka Ano, je to dobře, protože při podání daňového přiznání v něm uvedete jak příjmy ze závislé činnosti /hrubou mzdu/, tak i ostatní příjmy a na ř. 64 uplatníte slevu. Kdyby jste ji tam neuvedla, tak by se ten zaměstnanec o ni připravil.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).