Hlavní navigace

Silniční daň placená manželem

  • (neregistrovaný) 62.40.82.---

    14. 10. 2008 9:44

    Prosím o radu. Manželé podnikají každý na své IČ. Auta jsou psány registrací na DI na manžela. Manžel uhradil silniční daň za obě auta. Auta používají jedno pro podnikání manžel a druhé pro své podnikání manželka. Jak v DE budu postupovat? Děkuji.

    • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 14. 10. 2008 13:04

      Léňa (neregistrovaný) 62.40.82.---

      Re: Silniční daň placená manželem
      Na FU mě řekli, že registraci provádí ten na koho je dle TP auto psané, čili na obě manžel. Daňové přiznání k SD podává též manžel a do výdajů si platbu za SD má dát každý na to "svoje" auto i když daň platil manžel, může do výdajů dát platbu SD manželka do svého účetnictví.
      Má někdo jiný názor??? Moc se mě nezdá ten výdaj v účetnictví manželky.

    • 14. 10. 2008 13:16

      Mája (neregistrovaný) 89.203.139.---

      Re: Silniční daň placená manželem
      ----------------------------------------
      §24 u) zákon o dani z příjmu

    • 14. 10. 2008 13:54

      Léňa (neregistrovaný) 62.40.82.---

      Re: Silniční daň placená manželem
      ***************************
      Můžete mi prosím ještě pomoc, nevím si rady.
      Manžel podniká a v roce 2007 se registroval k SD, kde zaplatil SD za auto, které je na něj napsané a i za auto které je napsané na manželku (používal obě - jedno je užitkové). Poté si v roce 2007 uplatnil výdaje do daní (SD,PHM,km), zřejmě se měla k SD registrovat manželka a platit daň. Můžete mě poradit, jak to mám udělat, když to takto spletli, a aby toho nebylo málo tak v tomto roce začala podnikat i manželka a používá to auto i ona, ale registraci ještě neudělala, bojí se, že to bude průšvih, až správce zjistí, že auto je registrované na ni a v minulém roce to registroval a podal DP manžel.

      Jak to udělat??? Poradíte?

    • 14. 10. 2008 13:25

      Mája (neregistrovaný) 89.203.139.---

      Re: Silniční daň placená manželem
      -------------------------------------------------------
      Výjimkou jsou manželé. Zákon o daních z příjmů stanoví, že daňovým výdajem je silniční daň zaplacená jedním z manželů, který je zapsán jako držitel motorového vozidla v technickém průkazu, přičemž vozidlo je používáno pro podnikatelskou a jinou samostatnou výdělečnou činnost druhým z manželů, který jako držitel v technickém průkazu zapsán není. Bude-li např. v technickém průkazu automobilu zapsán jako držitel manžel a tento automobil bude využívat pro podnikání manželka, může si silniční daň zaplacenou manželem uplatnit do daňových výdajů manželka.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).