Hlavní navigace

Rodičovská dovolená 4.rokem, co soc.poj.

  • (neregistrovaný) 77.240.188.---

    15. 10. 2008 15:36

    Dobrý den, chtěla jsem poprosit o vysvětlení,
    Jsem na rodičovské dovolené 4. rokem, v květnu bude končit.
    Chtěla jsem se zeptat, u zaměstnavatele(malá org.) jsem teď vedena jako na neplaceném volnu? A jak je to se zdravotním pojištěním a sociálním?
    Zdravotní za mě platí stát, ale sociální?
    Děkuji moc
    Tinka

    • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 15. 10. 2008 15:44

      xy5 (neregistrovaný) 195.47.3.---

      Re: Rodičovská dovolená 4.rokem, co soc.
      Vy v zaměstnání na žádné rodičovské dovolené nejste, neboť ta je max. do 3 let dítěte
      takže jsou 2 možnosti:
      pokud jste den po 3. narozeninách dítěte nenastoupila zpět do práce, tak jste musela požádat zam-tele o neplacené volno, ale s tím on nemusel souhlasit, pokud by nesouhlasil, tak jste byla povinna nastoupit nebo se nějak dohodnout na ukonč. PP (bez odstupného)
      pokud nemáte dojednané neplacené volno, tak Vám zam-tel píše neomluvenou absenci - v tom případě jste mu dlužná za zdravotní pojištění (1080 Kč/každý měsíc) - on ho musí odvádět na ZP
      ve vlastním zájmu se zam-telem dořešte, co vlastně máte - neboď dluhy Vám budou narůstat

      na dohodě o skonč. PP jste se asi nedohadovali, když píšete, že jste v prac. poměru

      pokud máte neomluvenou absenci, může Vám zam-tel uk.PP dle § 55 ZP (pak není nárok na případnou podporu na úřadu práce)

      mnoho žen si myslí, že když pobírá rodič. příspěvek do 4 let dítěte, že je automaticky na rodič. dovolené také do 4 let (ale to je velikánský omyl!!!)

    • 15. 10. 2008 16:02

      Tinka (neregistrovaný) 77.240.188.---

      Stát není plátcem?
      No, to si nemyslím, vím, že rodičovský příspěvek a rodičovská dovolená jsou rozdílný atributy....
      Firma je manžela, jsem tam jediný zaměstnanec, takže proto mě nikdo nevyzýval...
      takže když mám neplacené volno, tak za mě zaměstnavatel(i jako malá organizace?!?) musí hradit ZP, ZP?
      Neplatí za mě stát, když se starám o dítě do 7 let, nebo 2 do 15-ti????
      tinka

    • 15. 10. 2008 16:13

      xy5 (neregistrovaný) 195.47.3.---

      Re: Stát není plátcem?
      tak když jste zaměstnaná, kde má hlavní slovo manžel, tak napište žádost o neplacené volno (samozřejmě s patřičným datem před 3.mi narozeninami dítěte), zam-tel Vám neplac. volno schválí - musí být na žádosti neplac. volno od - do - a potom z neplac. volna nic neplatíte (ani Vy ani zam-tel), neboť doložíte, že pobíráte rodič. příspěvek (jste v kateg., za kterou je plátcem ZP stát)
      pokud byste ale byla zaměstnaná v jiné firmě, tak opravdu by Vás vedli na neomluvené absenci a tam se nezkoumá, zda jste v kateg., za kterou je plátcem ZP stát (musí se srážet a odvádět ZP)
      sociální se neplatí ani z neplac. volna ani z neoml. absence
      jen mě zaráží, že jste jediný zam-ec (manžel nemůže zaměstnat manželku)

    • 15. 10. 2008 16:25

      VH (neregistrovaný) 88.101.60.---

      Re: Stát není plátcem?
      Výše je uvedeno, že se jedná o firmu manžela, takže zaměstnavatelem není manžel, ale firma.

    • 15. 10. 2008 16:54

      Tinka (neregistrovaný) 77.240.188.---

      Re: Stát není plátcem?
      Děkuji, ano firma je s.r.o., ne OSVČ.
      Tinka

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).