Hlavní navigace

Pro občana musím vystavit daň.doklad?

  • (neregistrovaný) 88.102.57.---

    20. 10. 2008 14:32

    Prosím, pokud prodám zboží za cenu vyšší než 10000,- a je to pro obyč.občana, stačí vypsat účtenku nebo musím vystavit fakturu?

    • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 20. 10. 2008 14:53

      jana (neregistrovaný) 85.132.151.---

      Re: pro občana musím vystavit daň.doklad
      nevím, co přesně si představit pod pojmem účtenka ... Vy jako plátce DPH máte povinnost vystavit daňový doklad a je jedno, zda je to neplátci, na základě něj přece budete odvádět DPH. Daňovým dokladem nemusí být faktura, stačí pokladní doklad (což je asi ta vaše účtenka), který obsahuje všechny náležitosti daňového dokladu.



      Prosím, pokud prodám zboží za cenu vyšší než 10000,- a
      >je to pro obyč.občana, stačí vypsat účtenku nebo musím
      >vystavit fakturu?

    • 20. 10. 2008 15:22

      Lenka (neregistrovaný) 82.117.130.---

      Re: pro občana musím vystavit daň.doklad
      >nevím, co přesně si představit pod pojmem účtenka ...
      >Vy jako plátce DPH máte povinnost vystavit daňový
      >doklad a je jedno, zda je to neplátci, na základě něj
      >přece budete odvádět DPH. Daňovým dokladem nemusí být
      >faktura, stačí pokladní doklad (což je asi ta vaše
      >účtenka), který obsahuje všechny náležitosti daňového
      >dokladu.
      >Jani, mám se tam teda napsat jméno toho odběratele-obyč.občana? A obráceně, pokud já jako plátce koupím např. v OBI sekačku za 20.000 a oni mi vytisknou pokladní doklad bez mých údajů- tím,že na něj doma napíšu svoje jméno,adresu,DIČ - bude to řádný daň.doklad? Díky
      >
      >
      >Prosím, pokud prodám zboží za cenu vyšší než 10000,-
      >a
      >>je to pro obyč.občana, stačí vypsat účtenku nebo
      >>musím
      >>vystavit fakturu?

    • 20. 10. 2008 17:50

      LeaX (neregistrovaný) 83.208.54.---

      Re: pro občana musím vystavit daň.doklad
      § 26/1 ZDPH (pro rok 2008):
      " Plátce, který uskutečňuje zdanitelné plnění nebo plnění osvobozené od daně s nárokem na odpočet daně, je povinen
      na vyžádání
      za každé zdanitelné plnění nebo plnění osvobozené od daně s nárokem na odpočet daně
      pro
      osobu povinnou k dani
      nebo
      právnickou osobu, která není založena nebo zřízena za účelem podnikání,
      vystavit daňový doklad, a to nejpozději do 15 dnů ..."

      V roce 2009 je to napsáno jinak, asi bohužel.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).