Podnikat jako OSVČ nebo raději s.r.o.?

  • (neregistrovaný)

    21. 10. 2008 11:02

    Dobrý den, podnikám jako OSVČ, nemám žádné zaměstnance. Dozvěděla jsem se, že by mohlo být výhodnější založit s.r.o. (jako jediný společník, nadále bez zaměstnanců). Můžete prosím někdo srovnat daňovou a právní výhodnost obou forem? Tzn. ručení, DzP, SP, ZP, penz. (živ.) pojištění, zda by v případě založení s.r.o. bylo lepší zaměstnat sama sebe n. figurovat pouze jako společník, jak moc se zvýší agenda kromě přechodu z DE na PÚ?
    Zisk se pohybuje okolo 200 tis./rok.
    Děkuji předem za Vaše názory a zkušenosti.

    • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 21. 10. 2008 11:21

      pája (neregistrovaný)

      Re: Podnikat jako co? co další?
      Já bych Váím doporučil si sednout s dobrým daňovým poradcem,aby to s Vámi celé rozebral a vysvětlil, protože je toho moc k porovnání a hodnocení.
      Jediný společník s.r.o. - = jediný jednatel, bez zaměstnanců
      ručení- OSVČ celým majetkem, s.r.o. jen firemním majetkem,
      zaměstnat se- co budete v s.r.o,. dělat, máte možnost nějakou práci vykonávat, která nebude náplní jednatel? to se nedá takhle z dotazu vyčíst a myslím, žetyto stránky na to ani nestačí. I když plokud se chytnou chytré hlavy a každý Vám dá kousek, tak si z toho třeba složíte alespoň základ. Se založením s.r.o. jsou zaké spojeny finanční náklady- notář, smlouva, živ.oprávnění nové,OR atd.

    • 21. 10. 2008 11:35

      VH (neregistrovaný)

      Re: Podnikat jako co? co další?
      Já bych doplnila, co uvedl Pája, že ještě záleží na oboru podnikání - někteří klienti u OSVČ služby neobjednají, ale u s.r.o. ano, některým vadí s.r.o., ale více důvěřují a.s. apod. Jako vždy - každé řešení má své výhody i nevýhody a co je výhodou pro mě, nemusí být pro Vás.

    • 21. 10. 2008 11:54

      pája (neregistrovaný)

      Re: Podnikat jako co? co další?
      ANO, přesně tak to funguje, navíc ještě jsem se setkal s tím, že pokud má s.r.o. jen minimální zákonný ZK, předstihne ji např. u veř.zakázek jiná, která má třeba 1 milion,takový je život, důvěryhodnost partera si každý zkoumá sám, pokud má zájem.

    • 21. 10. 2008 12:17

      Romana (neregistrovaný)

      Re: Podnikat jako co? co další?
      Děkuji za názory. Je mi jasné, že téma je pro porostor této diskuse příliš široké. Šlo mi spíše o některé jednoznačné rozdíly v tom, co v které formě lze zahrnout do daňových nákladů (od letoška například zásadní rozdíl v zahrnování SP a ZP atd.) - tedy spíše finanční a daňové hledisko, abych ten prostor trochu zúžila. :-)

    • 21. 10. 2008 12:45

      iv (neregistrovaný)

      Re: Podnikat jako co? co další?
      >>>>>>>>Jediný společník s.r.o. - = jediný jednatel, bez
      >>>>zaměstnanců
      >>>>ručení- OSVČ celým majetkem, s.r.o. jen firemním
      >>>>majetkem,
      >>>>zaměstnat se- co budete v s.r.o,. dělat, máte možnost
      >>>>nějakou práci vykonávat, která nebude náplní
      >>>>jednatel?
      >>>>to se nedá takhle z dotazu vyčíst a myslím, žetyto
      >>>>stránky na to ani nestačí. I když plokud se chytnou
      >>>>chytré hlavy a každý Vám dá kousek, tak si z toho
      >>>>třeba
      >>>>složíte alespoň základ. Se založením s.r.o. jsou zaké
      >>>>spojeny finanční náklady- notář, smlouva,
      >>>>živ.oprávnění
      >>>>nové,OR atd.
      >>>>>>Já bych doplnila, co uvedl Pája, že ještě záleží na
      >>>oboru podnikání - někteří klienti u OSVČ služby
      >>>neobjednají, ale u s.r.o. ano, některým vadí s.r.o.,
      >>>ale více
      >>>důvěřují a.s. apod. Jako vždy - každé řešení má své
      >>>výhody i nevýhody a co je výhodou pro mě, nemusí být
      >>>pro>>>Vás.
      >>ANO, přesně tak to funguje, navíc ještě jsem se
      >>setka>>s tím, že pokud má s.r.o. jen minimální zákonný ZK,
      >>předstihne ji např. u veř.zakázek jiná, která má třeba
      >>1>>milion,takový je život, důvěryhodnost partera si
      >>každý
      >>zkoumá sám, pokud má zájem.
      >>V roce 2004, když jsem si vyřizovala ŽL, jsem se nad tím také zamýšlela. Šla jsem to prodiskutovat s právníkem, ten měl ze mě spíš srandu (na co s.r.o.?). Jsem OSVČ, protože jsem se tenkrát lekla sankcí, které jsou v legislativě obvykle o řád (několik řádů) vyší pro právnické než pro fyzické osoby. Také ručení OM u s.r.o. není tak jednoduché, pokud dojde k soudnímu vymáhání pohledávek u zkrachovalé s.r.o., nastupuje osobní zodpovědnost jednatele. V roce 2004 bylo také administrativně náročné založit s.r.o. a provést jakékoliv změny - to byl úkol na několik měsíců (nepružné). Dnes bych se spíš přiklonila k tomu, založit s.r.o., zaměstnat se v něm a požívat běžných zaměstnaneckých výhod (nemocenská, cestovné...). Vyšší odvody ze mzdy (než u FO) by se pravděpodobně zkompenzovaly snížením daňového základu u DPPO.

    • 21. 10. 2008 17:47

      Petr25 (neregistrovaný)

      Re: Podnikat jako co? co další?
      Ještě lepší je založit firmu v Anglii - Ltd. nebo LLP (lze zdarma, pokud zakládáte osobně, přes zprostředkovatele 10 - 25 tisíc, i se sídlem, nominálním tajemníkem a výroční zprávou, tzv. spící firmy).

      Zápis do českého OR pak přijde jen na 5000 Kč. Nepotřebujete žádného notáře ani cokoliv jiného.

      Byrokracie nula.

      Sídlo si rozhodně udělejte na Praze 3, a pokud možno se neregistrujte k DPH, pokud nechcete zažít teror.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).