Hlavní navigace

Ukončený leasing x náklady

  • (neregistrovaný) 88.101.232.---

    22. 10. 2008 14:28

    Dobrý den, jsme FO, podnikáme v kamionové dopravě, vedeme PO. Došlo k tomu, že leasing na 2 auta byl doplacen dřív, s tím že jsme napsali žádost o zkrácení splátkového období. Podmínka minimální doby trvání leasingu (36 měsíců) byla splněna, ale KC není vyšší než ZC při rovnoměrném odepisování. Chci se zeptat, jestli leasingové splátky, které jsme uplatnili do nákladů jsou daňově učinné, nebo musíme o to, co jsme uplatnili, zvýšit daňový základ za rok 2008? Moc děkuji za radu

    • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 22. 10. 2008 16:45

      anonym (neregistrovaný) 85.132.220.---

      Re: Ukončený leasing x náklady
      Domnívám se, že zřejmě splňujete podmínky uvedené v § 24 odst. 4 a nájemné je pro vás daňovým výdajem.
      § 24/4:
      bod a) - splněno ? (Doba nájmu hmotného movitého majetku trvá nejméně 36 měsíců (postupujete podle zákona platného v době uzavření smlouvy). Doba nájmu se počítá ode dne, kdy byla věc nájemci přenechána ve stavu způsobilém obvyklému užívání)
      bod b) - splněno ? (po ukončení doby nájmu podle písmene a) následuje bezprostředně převod vlastnických práv k předmětu nájmu mezi vlastníkem (pronajímatelem) a nájemcem; přitom kupní cena najatého hmotného majetku NENÍ vyšší než zůstatková cena vypočtená ze vstupní ceny evidované u vlastníka, kterou by předmět nájmu měl při rovnoměrném odpisování podle § 31 odst. 1 písm. a) tohoto zákona k datu prodeje, ale tuto ZC si musíte spočítat!!!)
      bed c) - splněno? (po ukončení finančního pronájmu s následnou koupí najatého hmotného majetku zahrne poplatník uvedený v § 2 odkoupený majetek do svého obchodního majetku).

      Pokud si na dotaz "splněno?" odpovíte vždy ano, pak došlo ke splnění podmínek daňové uznatelnosti nájemného dle § 24 odst. 4.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).