Hlavní navigace

Povolení k pobytu

  • (neregistrovaný) 88.146.158.---

    23. 10. 2008 11:50

    Dobrý den,
    u zaměstnávání cizince je rozhodující,zda má povolení k trvalému pobytu nebo jeho státní občanství?
    Je pravda,že v případě,kdy má povolení k pobytu je nedůležité,že nepochází ze zemí EU a jiné skutečnosti a my jako firma ho zaměstnáme jako běžného zaměstnance včetně všech odvodů,slev....
    Moc děkuji

    • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 23. 10. 2008 11:59

      VH (neregistrovaný) 88.101.60.---

      Re: Povolení k pobytu
      Státní občanství je rozhodné pro posouzení, zda se jedná o cizince, jak tento pojem definuje zákon o zaměstnanosti (cizincem je FO, která není občanem ČR ani jiného členského státu nebo jeho rodinným příslušníkem). Takový cizinec k výkonu práce na území ČR potřebuje povolení k zaměstnání a povolení k pobytu. Povolení k zaměstnání se mj. nevyžaduje u cizince, který má udělen trvalý pobyt, ale i tak platí informační povinnost zaměstnavatele vůči ÚP o nástupu tohoto cizince (v den nástupu do zaměstnání).

    • 23. 10. 2008 12:04

      Karla (neregistrovaný) 88.146.158.---

      Re: Povolení k pobytu
      Děkuji moc,chápu tedy dobře,že pokud nec má povolení k trval.pobytu,národnost Ukrajinec plyne pro atele povinnost nahlásit na ÚP Informace o nástupu zaměstnání občana.....kde bude zaškrknut §98 písm.a)?Nebudou na nás chodit kontroly,že zaměstnáváme cizince?nevíte jak je to?
      Moc děkuji

    • 23. 10. 2008 12:18

      VH (neregistrovaný) 88.101.60.---

      Re: Povolení k pobytu
      Národnost nehraje ve vztahu k zaměstnávání žádnou roli. Zatímco každý stát stanoví zákonná pravidla pro nabývání a pozbývání státního občanství, národnost si volíme sami podle svého uvážení bez jakéhokoliv omezení. Každé pracovní místo, na které hodláte získat zaměstnance, musíte hlásit ÚP jako volné spolu s jeho charakteristikou (do 10 kal. dnů od jeho uvolnění nebo vytvoření). Pokud by se jednalo cizince, který potřebuje povolení k zaměstnání, vy jako zaměstnavatel byste obdrželi povolení k získávání zaměstnanců ze zahraničí jen v případě, že by toto volné prac. místo nebylo možné obsadit občanem ČR, jiného členského státu EU nebo jeho rodinným příslušníkem (= museli byste prokázat snahu).

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).