Re: Zahraniční cesta
Dobrý den,
kurzové rozdíly při zahraničních cestovních náhradách vznikají v účetnictví na účtě 335, tedy v případech, kdy poskytnete zálohu v cizí měně a po skončení cesty ji vyúčtujete a zaúčtujete doplatek nebo nedoplatek a nepoužíváte pevný kurz, jehož období je delší než doba mezi vyplacením zálohy a jejím vyúčtováním.
Pokud tedy neposkytnete zálohu, nemůže kurzový rozdíl vzniknout, protože mu pouze "proplácíte" cestovní náhradu, na kterou mu vznikl nárok. Datem uskutečnění úč.případu je den vyúčtování. Jen upozorňuji, že v souladu s § 184 zákoníku práce nepoužíváte při zjištění nároku zaměstnance na cestovní náhradu kurz účetní, ale kurz dne nástpu na prac.cestu. Pokud mu tedy náhradu proplácíte ve valutách, ve kterých mu vznikl nárok, nic nepřepočítáváte, pokud byste ale přepočítával na CZK, nebylo by to kurzem dle Vaší směrnice, ale zmíněný den nástupu na pracovní cestu.
Re: Zahraniční cesta
Pokud byly náhrady poskytnuty v té měně, která mu za náhrady přísluší, pak použijete kurz dle směrnice. Takže váš postup je správný.
Pokud by jste vypláceli náhrady v jiné měně, než v jaké náhrady přísluší (např. přísluší náhrada v EUR a vy vyplácíte v Kč), pak pro přepočet výše náhrady v jiné měně musíte použít kurz ČNB platný v den nástupu na služební cestu. V případě, že by byla poskytnuta záloha, pak kurz ČNB platný v den poskytnutí zálohy.
Pro zaúčtování použijete vždy kurz dle směrnice.
Příklad:
Nárok na náhradu za sl. zahr. cestu = 1015,00 EUR
nástup na sl. cestu 2.10.2008,
kurz ČNB dle směrnice = 28,00 Kč
kurz ČNB v den nástupu (nebo poskytnutí zálohy) = 26,00 Kč
1) nebyla poskytnuta záloha a CN se vyplácí v EUR = 1015 EUR x 28,00 = 28420,00 Kč (zaúčtování: úbytek valutové pokladny 1015,00 EUR, t.j. 28420,00 Kč.
2) nebyla poskytnuta záloha a výplata v Kč = 1015,00 x 26,00 = 26390,00 Kč (vyplaceno z korunové pokladny 26390,00 Kč)
3) byla poskytnuta záloha v den nástupu ve výši 1000,00 EUR .
Zaúčtování: Úbytek valut = 1000,00 EUR x 28,00 = 28000,00 Kč
Doplatek bude vyplacen v Kč. Doplatek = 15,00 EUR x 26,00 = 390,00 Kč (vyplaceno z korunové pokladny 390,00 Kč).
4) byla poskytnuta záloha v den nástupu ve výši 1000,00 EUR .
Zaúčtování: Úbytek valut = 1000,00 EUR x 28,00 = 28000,00 Kč
Doplatek bude vyplacen v EUR. Doplatek = 15,00 EUR x 28,00 =
420,00 Kč (zaúčtujete úbytek z valutové pokladny ve výši 15,00 EUR, t.j. 420,00 Kč).
Objednejte si zdarma náš týdenní newsletter. Aktuální články a důležité informace tak budete mít vždy po ruce ve svém mailu.
Město omylem zvýšilo daň z nemovitostí u bytů, pokusilo se to hodit na berňák
Dva květnové svátky před námi. Během kterého nakoupíte a během kterého nikoli?
Jako vstup na ligu zdarma? Lidé cupují kulturu pro všechny a bojí se o kvalitu muzeí
Fond dal facku všem občanům ČR, ti totiž nakonec dotace pro Agrofert nejspíše zaplatí
Proč někomu přijdou od berňáku dvě složenky k dani z nemovitostí?
Jedno rozhodnutí vás může připravit o starobní důchod. Jak to zvrátit?
26. 10. 2008 9:58
Dobrý den,
náš zaměstnanec byl týden v zahraničí, nebyla mu poskytnuta záloha, nepožadoval ji. Při vyúčtování všech dokladů, stravného a kapesného jsem použil kurz dnem vyúčtování výdajů ČNB dle směrnice. Kurzový rozdíl jsem neúčtoval, protože záloha nebyla poskytnuta, musím tedy účtovat vždy kurzový rozdíl, když záloha nebyla poskytnuta?
Děkuji.