Hlavní navigace

Zaúčtování prodeje majetku

  • (neregistrovaný) 88.102.142.---

    27. 10. 2008 12:17

    Dobrý den,
    můžete mi prosím někdo poradit jak zaúčtovat u OSVČ zůstatkovou cenu majetku, který je v dané hodnotě převeden na nového majitele na základě kupní smlouvy celé provozovny? Hledala jsem v účetních stanovech a našla jsem záznamy, že prodej podniku se účtuje na 588 - nedaňové náklady, ale v jiném výkladu jsem našla, že se cena majetku při prodeji zaúčtuje na 541 - což jsou daňové náklady a zároveň do výnosu na 641. Nebyla stanovena kupní cena majetku. Majetek bude prodán a převeden na základě účetních zůstatků původního majitele.

    Moc děkuji

    • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 28. 10. 2008 23:14

      Ivča1 (neregistrovaný) 85.71.215.---

      Re: Zaúčtování prodeje majetku
      Pokud jde o celkový prodej podniku, tak zůstatková cena se účtuje na 588/082 a pak normálně vyřadit 082/022. Výnos je pak zahrnut v celkové ceně podniku 371/688.
      Účet 588 nemusí být vždy nedaňový, záleží, co se na něm účtuje.
      Co se týká této situace, tak soudě podle § 24 odst. 8 ZDP bych řekla, že je daňový, ale počkejte si ještě na reakce ostatních, toto dávám bez záruky.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).