Hlavní navigace

Převod nemovitosti z hlediska DPH

  • (neregistrovaný) 193.86.121.---

    27. 10. 2008 16:29

    Prosím o radu:
    neplátce (OSVČ) uzavřel smlouvu o smlouvě budoucí na prodej rod. domu a od kupujícího inkasoval peníze. Následně byl z moci úřední zaregistrován jako plátce DPH z důvodu překročení ročního obratu. Rozhodnutí o povolení vkladu práva do KN (datum uskutečněného zdanitelného plnění) bylo doručeno za 11 měsíců po registraci.
    Je prodávající povinnen zaplatit DPH při převodu nemovitosti ke dni doručení, když peníze inkasoval jako neplátce (tzn. bez DPH)?
    Děkuji.

    • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 27. 10. 2008 17:22

      anonym (neregistrovaný) 85.132.220.---

      Re: převod nemovitosti z hlediska DPH
      Prodej nemovitosti je od DPH za stanovených podmínek od DPH osvobozen (po uplynutí tří let od nabytí nebo kolaudace). V DaP k DPH uvedete ke dni zd. plnění (rozhodnutí o povolení práva vkladu do KN) do ř. 530 a 540. Předpokladem je, že jde o prodej RD, který je zařazen v OM plátce.

      Pokud RD nebyl zařazen v OM plátce, pak se do DaP k DPH neuvádí a příjem z prodeje, pokud není od daně z příjmů osvobozen, je zdaněn dle § 10 ZDP.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).