Hlavní navigace

Dvě zaměstnání a nemocenská

• (neregistrovaný) 79.98.158.---

30. 10. 2008 12:58

Mám zapeklitý problém. Manžel onemocněl - dlouhodobě. Je zaměstnán,ale svoji práci nyní vykonávat nemůže - fyzicky náročná. Má možnost se od prosince nechat zaměstnat na práci,kterou zvládat bude. Z prvního zaměstnání pobírá nemocenskou. Může začít pracovat na další PP,aniž by první PP ukončil ,pokud neporuší léčebný režim a práci bude vykonávat pouze o vycházkách? Případně - může toto druhé zaměstnání vykonávat jako OSVČ? ŽL má a druhé organizaci to je jedno. Samozřejmě by byl jednodušší první PP ukončit , ukončit nemocenskou a nastoupit do druhého zam.,ale on bude mít po roce nárok na invalidní důchod,to by ale neměl nemocenskou přerušovat....aspoň myslím...

• Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 30. 10. 2008 15:49

L.N. (neregistrovaný) 82.117.130.---

Re: Dvě zaměstnání a nemocenská
      Měli jsme ve velké org. sociálku na kontrolu nemocenského a dle jejich ústního vyjádření může být pracovník práce neschopen z titulu hlavního prac.poměru a zároveň být dál práce schopen na dohodu o prac.činnosti( u nás dělník dělal zárověň domovního důvěrníka). Jediné, co je nevýhoda, že pro zápočet důchodu se mu za měsíce, kdy má nemoc a zároveň i výdělek na DPČ - třeba jen 2.000,- - nebudou počítat vyloučené doby nemoci z hlavního PP, ale bude to jako by byl pouze zaměstnán a jeho výdělek bude započten ve výši 2.000. Příjem mzdy v měsíci, kdy dohoda o PČ trvá celý měsíc, vylučuje z evidence vyloučené doby z HPP. Je to docela vychytávka. Takže, jestli by nebylo lepší tu dohodu do doby přiznání ID napsat na někoho jiného.

• 30. 10. 2008 19:52

Jiřka (neregistrovaný) 88.101.130.---

Tak teď nevím, jestli to o těch vyloučených - nevyloučených dnech není nějaký nesmysl. Pokud by byl např. v 1. prac. poměru celý měsíc nemocen, ale dostal v tom měsíci doplacené třeba nějaké odměny, pak by mu tyto dny nebyly vyloučené (protože měl v tom měsíci příjem). Ale pokud v 1. prac. poměru bude celý měsíc nemocen a bez příjmu a ve 2. poměr bude práce schopen, bude pracovat a mít příjem, tak to přece s tím vyloučením dnů v 1. prac. poměru nesouvisí.

• 31. 10. 2008 9:10

kl (neregistrovaný) 79.98.158.---

Děkuji. Ale v našem případě by se nejdnalo o DPČ u druhého PP,ale o druhý HPP a nebo ještě lepší by pro nás bylo,kdyby tu druhou práci mohl vykonávat jako OSVČ. Ta možnost je. Jako OSVČ by se lépe vešel do vycházek....

• 31. 10. 2008 11:11

L.N. (neregistrovaný) 82.117.130.---

Ano, máte pravdu, ono to právě nyní v aktuálním čase nesouvisí,budou to 2 ELDP z různých organizací. Ale v momentě sepisování důchodu se to setká a pak se dějí ty výše uvedené věci. Poprvé jsem se s tím setkala vloni,když mi z PSSZ napsali, že chtějí přesné datumy nemocí z r.1997,2004 a 2005. Na můj dotaz, k čemu je to potřeba, mi to zdůvodnili právě tím případným souběhem nemoci z HPP a výdělku z DPČ a následným vyloučením vyloučených dob. To by ale udělali až na PSSZ při výpočtu důchodu - organizace to nikde neopravuje.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).